YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mursi destekçilerine tutukluluk darbesi!
Mursi destekçilerine tutukluluk darbesi!
20 Ekim 2013 08:27
Mısır Ceza Mahkemesi, Mursi destekçisi 171 kişinin tutukluluk sürelerinin uzatılmasını kararlaştırdı.

Kasru'n-Nil Ceza Mahkemesi, Mısır'ın İsrail karşısında elde ettiği ''askeri başarının'' kutlandığı "6 Ekim Zafer" gününün 40. yıl dönümünde başkentteki Tahrir Meydanı'na girmek isterken güvenlik güçleriyle çıkan çatışmalarda ve ülke genelinde darbe karşıtı gösteri yaparken gözaltına alınan ve haklarında ihtiyati tutuklama kararı çıkartılan 161 kişinin tutukluluk sürelerinin 4'er gün uzatıldığını tebliğ etti.

Savcılar, zanlıları "kamu ve özel mülke zarar vermek ve güvenlik güçlerine saldırmakla'' suçlarken, gözaltındaki darbe karşıtları haklarındaki suçlamaları reddetti.

Öte yandan Mısır Savcılığının, 6 Temmuz'da Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde yaşanan olaylarla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Basın Danışmanı Ahmed Sebi'nin benzer suçlardan tutukluluk süresinin 15 gün daha uzatıldığı bildirildi.

El Menufiye'deki Mısır Mahkemesi ise aynı suçlardan yargılanan 9 İhvan mensubunun tutukluluk sürelerinin 45 gün uzatıldığını açıkladı.

Mısır güvenlik güçleri, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de üyesi olduğu İhvan'ın liderleri ve üyelerine yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonlarını, 3 Temmuz'daki askeri darbeden bu yana sürdürüyor

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler