YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mursi casusluğu  kabul etmedi
Mursi casusluğu kabul etmedi
15 Ekim 2014 04:00
Mısır'da darbe ile görevinden alınan Cumhurbaşkanı Mursi, 57 gün sonra yeniden konuştu.

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, "casusluk" suçlamasıyla 35 kişiyle yargılandığı davanın duruşmasında, yargılamayı kabul etmediğini söyledi.

Mursi, başkent Kahire'deki Polis Akademisi'nde yapılan duruşmada, kendisine yöneltilen "casusluk karşılığında cumhurbaşkanlığı görevine getirilme" iddiasına yanıt için kendi adına basın toplantısı düzenlenmesini talep etti.

Duruşmada, daha önce feshedilen Devlet Güvenlik Birimi'nde, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) faaliyetlerini takipten sorumlu İç Güvenlik ve Şiddet Dairesi Başkanı Adil Azb tanık olarak dinlendi.

Azb, "İhvan, 2012'deki cumhurbaşkanlığı adaylığı, toplumu yok etmek ve İsrail lehine ülke kurumlarını ortadan kaldırmak planlarını gerçekleştirmek için devleti ele geçirmeyi hedefliyordu" iddiasında bulundu.

Savunma heyetinin, Mursi'nin "yabancı ülkelerle yaptığı işbirliği karşılığında ne elde ettiğine yönelik" soruya ise Azb, "Mursi'ye casusluk suçuna karşılık bir ödül verildi ve cumhurbaşkanı oldu" yanıtını verdi.

57 gün aradan sonra konuştu

Kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden Mursi de 57 gün aradan sonra cam kafesin arkasından, "Ayrıntılara girmeyeceğim. Yargılamayı da kabul etmiyorum. Ancak Azb için söyleyeceklerim var" dedi.

Mursi, savunma heyetine hitaben, "Mahkeme ve başsavcılıktan, Mısır halkına ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini gözeten Yüksek Seçim Kurulu'na ihanet eden Azb'a karşı dava açılması talebinde bulunun. Benim adıma basın toplantısı düzenleyerek, onun yargılanması gerektiğini söyleyin" ifadesini kullandı.

Mahkeme, duruşmayı 15 Kasım'a erteledi

Mursi ile 35 kişinin yargılandığı "casusluk" davasında sanıklar, "Devletin çıkarlarına zarar vermek amacıyla Hamas, Lübnan'daki Hizbullah örgütü ve İran Devrim Muhafızları'yla suç amaçlı işbirliği" yapmakla itham ediliyor. 36 sanıktan 22'si tutuklu, 14'ü ise gıyaben yargılanıyor.

 

AA

Tuhaf
 // Rızvan
Mursi'yi, İsrail destekli darbe yapıp deviren ve sonrasında İsrail'in her dediğini tereddütsüz yerine getiren Sisi mi casuslukla suçluyor? Ne garip!...
15 Ekim 2014 04:23
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler