YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Münih’e sadece hafta sonu 15 bine yakın mülteci geldi
Münih’e sadece hafta sonu 15 bine yakın mülteci geldi
14 Eylül 2015 10:42
Almanya’ya mülteci akınının en büyük yükünü Münih kenti çekiyor. Ülkenin güney sınırındaki en büyük kent olan Münih’e sadece bu hafta sonu gelen mülteci sayısı 15 bini buldu.

Cumartesi günü Münih garına gelen mülteci sayısı 13 bini buldu. Kente, Eylül başından beri gelen Suriyeli mülteci sayısı 63 bini bulunca, belediye yetkilileri ve Bavyera Eyalet Hükumeti gündem dışı oturumlarla soruna çözüm arıyor.  Alman Demiryolları,  Salzburg seferlerini geçici olarak durdurdu. Federal İçişleri Bakanlığı Avusturya sınırında kontrollerinin yeniden başlatılmasına karar verdi. Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter, Almanya’nın diğer eyaletlerinden söz verilen desteğin verilmediği konusunda şikayetçi. Reiter, mülteciler konusunda yalnız bırakıldıklarını söyledi.   

MÜLTECİLER ÇOK İYİ KARŞILANIYOR

Münih tren garına gelen Salzburg trenin yolcuları polis tarafından sıkı bir kontrolden geçirilirken, Arap görünümlü tüm yolcuların kimlikleri kontrol ediliyor. Suriyeli ve Afgan mülteciler, gönüllü yardımcılar tarafından karşılanırken, kendilerine yiyecek, içecek ve giyecek veriliyor. Çocuklara da oyuncaklar ve çikolatalar veriliyor. İngilizce ve Arapça “Hoş Geldiniz” yazılı mülteci kabul bölümünde, barikatların dışındaki Münihliler sık sık alkışlayıp, mültecilere sevgi gösterilerinde bulunuyor. İlk sağlık kontrolünden geçirilen mülteciler, otobüslerle kalacakları geçici mülteci kamplarına gönderiliyor. Bu kamplarda kimlik tespiti yapılan mülteciler, isterlerse akrabalarına veya kendilerini bakmaya hazır gönüllü ailelere gönderiliyor. Yer sıkıntısı çeken Münih'te ünlü Olimpiyat tesislerini, fuar alanını ve askeri karargahları mültecilerin barınması için hizmete sokuldu. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler