YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mültecilerin Avrupa zaferi
Macaristan’da trenlere binmelerine izin verilmediği için yürüyerek Almanya’ya varmak üzere yola çıkan mülteciler hedeflerine ulaştı. 'Aylan baskısı'ndan çekinen Avrupa herekete geçti ve sığınmacılar trenle Münih’e gönderildi.
Mültecilerin Avrupa zaferi
06 Eylül 2015 / 08:00 Güncelleme: 06 Eylül 2015 / 11:49

Ortadoğu ve Afrika’daki savaş ve yoksulluktan kaçarak daha iyi bir yaşam için Batı ülkelerine sığınmak isteyen ancak söz konusu ülkelerin kapıları yüzlerine kapattığı binlerce mülteci, 5 gün önce başlattıkları direnişi zaferle sonuçlandırdı. Mülteciler günlerce Budapeşte'deki tren istasyonunda bekletilmiş, Avrupa’ya giden trenlere binmelerine izin verilmemişti. Tren istasyonunda mülteciler polisle çatışmaya dahi girmişti.

AYLAN ÖLDÜKTEN SONRA...

Ancak polisin engellemesi nedeniyle binlerce mülteci bu kez Avusturya'ın Viyana kentine doğru yürüyüşe geçmişti. Oradan da Almanya’ya varmayı hedefliyorlardı. Büyük yürüyüş dünya basınında büyük ilgi gördü. Bodrum sahiline vuran minik Aylan’ın da etkisiyle Avrupa fazla direnmeden mültecilere yardım elini uzattı. Önce otobüslerle Avusturya'nın başkenti Viyana'ya götürülen sığınmacılar daha sonra Almanya'nın Münih kentine giden trenlere bindirildi. Viyana'da sığınmacıları, yardım kuruluşları ve gönüllüler karşıladı. Mültecilere çorba ve çay ikram edildi. Otobüs ve trende mülteciler, zafer işaretleri yaptı. Avusturya, 6 bin 500 sığınmacının ülkeye giriş yaptığını açıkladı.

Finlandiya Başbakanı evini açacak

Finlandiya Başbakanı Juha Sipila kendi evini sığınmacılara açma teklifinde bulundu. Finlandiya ulusal kanalında konuşan Başbakan tüm Finlandiya halkına savaştan ve fakirlikten kaçarak Avrupa'ya gelen mülteciler için dayanışma çağrısında bulundu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler