YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mülteciler Türkiye'nin elinde atom bombası gibi
Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi Türkiye'deki mülteciler hakkında çok çirkin bir benzetmede bulundu. Prodi "Türkiye'nin elindeki mülteciler bir çeşit atom bombası gibi. Ne zaman isterse üzerimize atar" dedi.
Mülteciler Türkiye'nin elinde atom bombası gibi
20 Nisan 2016 / 05:45 Güncelleme: 20 Nisan 2016 / 09:25

Eski İtalya Başbakanı ve Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Türkiye'nin elindeki mültecilerin, adeta bir atom bombası gibi olduğunu dile getirerek, "Türkiye ne zaman isterse bunları üstümüze atabilir" ifadelerini kullandı.

Romano Prodi, mültecilere yönelik faaliyetlerde bulunan Cizvit Mülteci Servisi'nin (JRS) İtalya'daki merkezi Centro Astalli'nin yıllık raporunun açıklandığı Roma'daki bir toplantıda konuştu.

Burada, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında yapılan Geri Kabul Anlaşmasına da değinen Prodi, "Bu anlaşma tatmin edici değil, çünkü güç dengesini dikkate alan garip bir ticarete dönüyor. Türkiye'nin elindeki 1 buçuk milyon (doğrusu 2,5 milyon civarı) mülteci, adeta bir atom bombası gibi, ne zaman isterse bunları üstümüze atabilir" dedi.

Bu anlaşmanın çok garip olduğunu belirten Prodi, "Bunun biraz ticari, biraz insani ve hatta biraz da acıklı bir anlaşma olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler