YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mülteci tartışması İngiltere'de kriz çıkardı
Mülteci tartışması İngiltere'de kriz çıkardı
22 Eylül 2015 02:13
İngiliz milletvekili ve insan hakları aktivistleri, sığınmacıların Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında eşit şekilde dağıtılması önerisini benimsemesi ve daha fazla sığınmacıyı ülkeye kabul etmesi için İngiliz hükümetine çağrıda bulundu.

"Irkçılığa Karşı Dur" isimli kampanyayı yürüten grup tarafından başkent Londra'daki Ulusal Öğretmenler Birliği'nde düzenlenen etkinliğe İngiltere'de anamuhalefetteki İşçi Partili gölge dışişleri bakan yardımcısı Catherine West, İşçi Partisi'nin istihdamdan sorumlu gölge devlet bakanı Emily Thornberry, Yeşil Parti lideri Natalie Bennett, sığınmacı hakları destekçileri ile ırkçılık karşıtı birçok aktivist katıldı.

"Faşizme Karşı Birleş (UAF)" ve "Stop the War Coalition" isimli grupların da destek verdiği, "Sığınmacılar İngiltere'ye hoş gelsin" başlıklı toplantının, Avrupa'daki sığınmacı krizine halen çözüm bulunamadığı ve bu kapsamda İngiltere Başbakanı Cameron'a Avrupa'daki sığınmacılara yönelik "tavrını değiştir" çağrısını yapmak üzere düzenlendiği bildirildi.

Toplantıda, AB hükümet ve devlet başkanlarının çarşamba günü katılacağı AB Zirvesi'nde sığınmacı krizine değinileceği hatırlatılarak, Avrupa'ya kaçan sığınmacıların AB ülkeleri arasında eşit paylaştırılması önerisine karşı duran İngiliz hükümetine, "bu tutumunu değiştirmesi ve Avrupa'da mahsur kalan sığınmacılara yönelik daha insancıl ve sorumlu bir yaklaşımı benimsemesi" çağrısı yapıldı.

Toplantıda konuşan etkinliğin organizatörlerinden Sabby Dhalu, İngiliz hükümetinin gelecek 5 yıl içinde ülkeye 20 bin Suriyeli sığınmacı alınması planlarını, mevcut krize çözüm kapsamında yetersiz kalmakla eleştirerek, on binlerce umutsuz ve evsiz sığınmacının AB'de mahsur kaldığını vurguladı. Dhalu, "Sözde sığınmacı krizi, İngiltere de dahil olmak üzere birçok AB ülkesinin bu kişileri içeri kabul etmediği için bir kriz haline geldi. Ülkeler daha insancıl bir yaklaşımı benimserse bu durum daha kolay halledilebilir. Bu durum, 1945'ten bu yana görülen en büyük sığınmacı göçü. Tarihten dersler çıkarmalıyız. İngiltere daha fazla sığınmacı almalı" değerlendirmesinde bulundu.

Fransa'nın Calais bölgesindeki sığınmacılara yardım sağlamak üzere kısa süre önce bölgede bulunduğunu bildiren insan hakları aktivisti Weyman Bennett de Avrupa'da güvenliğe ulaşmak için binlerce sığınmacının Akdeniz'de çıktıkları tehlikeli yolculuklarda boğulduğunu hatırlattı. Bennett, "Bu kış binlercesi donacak. Başbakan David Cameron, dünyaya iyi kalpli ve onurlu olmak, uluslararası hukuka bağlı kalmakla ilgili birçok ders veriyor. Ancak kendisi, insaniyetin temel ilkelerini yerine getirmeyi reddediyor. Çocuklar ölürken biz öylece durup bakamayız" ifadelerini kullandı.

"Sığınmacılar İngiltere'ye hoş gelsin"

Londra'da Türkçe konuşan toplumun yoğun yaşadığı Hornsey ve Wood Green bölgesinin İşçi Partili milletvekili ve gölge dışişleri bakanı yardımcısı Catherine West, toplantının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, İngiliz hükümetinin daha fazla Suriyeli sığınmacıya barınma sağlaması için yerel idarelere kaynak sağlaması gerektiğini belirtti.

West, bugün duyurulan, İngiliz kültürünün Çin'de tanıtılması amacıyla ayrılan 7 milyon sterlinlik kaynağa atıfta bulunarak, şunları kaydetti:

"Eğer hükümet Çin'de Shakespeare'in tanıtımını yapmak için milyonlarca sterlin harcayabiliyorsa, Suriyeli sığınmacıların ülkeye yerleştirilmesi için de harcayabilir. Bu büyüyen insanlık krizine yönelik hükümetin tepkisi utanç verici. Bu ülke, zulümden kaçan insanlara yaptığı yardım geçmişiyle gurur duyuyor. Dünyanın, İngiltere'yi, ihtiyacı olanlara sırtını dönüyormuş gibi görmesini istemiyorum. Sığınmacılar İngiltere'ye hoş gelsin." 

İngiltere, Avrupa'daki mevcut göçmenlerin, AB ülkeleri arasındaki eşit şekilde dağıtılması önerisini reddediyor. Sığınmacıları ülkeye kamplardan almayı tercih eden İngiliz hükümeti, bu uygulamanın kişileri tehlike yolculuklara çıkmaktan vazgeçireceğini savunuyor.

İngiltere Başbakanı Cameron, sığınmacı krizine çözüm kapsamında, 5 yıl boyunca İngiltere'ye, Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacı kamplarından 20 bin Suriyelinin alınacağını duyurmuştu. Cameron, kamplardan İngiltere'ye kabul edilecek kişiler arasından yetim ve öksüzler gibi savunmasız çocuklara öncelik verileceğini söylemişti.

İngiltere, Suriyeli sığınmacıların ülkeye alınması için 2014 yılının başında, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile yürüttüğü Korunmasız Kişileri Yeniden Yerleştirme (VPR) programını uygulamaya koymuştu. İngiltere, BMMYK ile yürüttüğü VPR programı çerçevesinde özellikle şiddet ve işkence mağdurları ile tıbbi yardıma muhtaç kadın, çocuk ve yaşlı Suriyelilerin ülkeye girişine öncelik veriyor. İngiltere, bu program kapsamında Ocak 2014 ile Haziran 2015 arasında zor durumda ve savunmasız sadece 216 Suriye vatandaşını topraklarına kabul etmişti.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler