YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mülteci çocuk kostümüne tepki yağdı!
İtalya'da bugünlerde birçok kentte başlayan karnaval kutlamaları için bir internet sitesinde satılmaya başlanan 'mülteci çocuk kostümü' büyük tepki çekiyor...
Mülteci çocuk kostümüne tepki yağdı!
25 Ocak 2016 / 11:20 Güncelleme: 25 Ocak 2016 / 11:40

Dünyanın en ünlü alışveriş sitelerinden Amazon'un İtalya şubesinde, "karnaval kostümleri" bölümünde "çocuklar için mülteci kostümü" başlığıyla kıyafetler satııyor.

Amazon.it sitesinde İtalyanca ve Almanca olarak yayımlanan ilanda, ellerinde bavullarıyla iki çocuk mankenin giydiği "mülteci kostümleri" 24-36 euro arası fiyatla satılmaya başladı.

1-20160125081343.jpg

"UTANÇ VERİCİ"

Satışa çıkarılan söz konusu kostümlerin 19. yüzyılın ilk yarısında Dünya Savaşı'ndan kaçan mültecileri yansıttığı belirtilse de, site kullanıcıları,son yıllarda yaşanan mülteci dramı sürerken böyle bir ilan verilmesini "duyarsızlık" ve "utanç verici" olarak niteledi.

"NE BÜYÜK BİR SALAKLIK"

Kullanıcılar, "Mülteci olmanın ve savaştan kaçmanın ne demek olduğunu bilmiyorsunuz!", "Gidip gerçek mültecilerin arasında dolaşın da ne büyük bir salaklık yaptığınızın farkına varın" diye tepki gösterdi.

KATOLİK KİLİSESİ'NDEN TEPKİ GELDİ

İtalya'da Katolik Kilisesi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren yardım kuruluşu Caritas'ın göç sorumlusu Oliviero Forti de "Böylesine hassas bir dönemde böyle bir ticari girişimde bulunulması utanç verici. Keşke bu şirket, şu anda denizin ortasında bulunan bir çocuğa can yeleği satın almak için yatırım yapsa" diye eleştiride bulundu.

SATIŞTAN ÇEKİLDİ

Tepkiler üzerine ilan siteden kaldırılırken Amazon yetkilileri, sorumluluğun satıcı şirkete ait olduğunu belirtti.

Sitenin basın ofisi tarafından yapılan açıklamada "Kullanıcılardan şikayet gelmeye başlayınca bu uygunsuz ürünü siteden kaldırmak için hemen harekete geçtik" denildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler