YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mülteci anlaşmasında AB'den çatlak sesler çıkıyor
Mülteci anlaşmasında AB'den çatlak sesler çıkıyor
16 Mart 2016 11:26
Avrupa Birliği ile Türkiye arasında hazırlanan mülteci anlaşmasına İspanya ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi de taş koydu. Avrupa Konseyi de ‘Öneri değişmeli’ dedi.

Avrupa Birliği’nin mülteci krizinin çözümü için  Türkiye ile yapmaya çalıştığı anlaşmaya karşı çıkan üye ülke sayısı altıyı buldu. Ankara’nın Yunan adalarındaki Suriyeli mültecileri kabulü karşılığında 6 milyar Euro para yardımı almasının yanı sıra Türk vatandaşlarına Schengen Bölgesi’nde vize serbestisi tanınmasını ve Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinde yeni başlıkların açılmasını içeren anlaşmaya ilk olarak Macaristan tepki göstermişti. Macaristan’ın dışında Fransa, İtalya ve Avusturya da anlaşmanın bazı maddelerine tepki koymuştu.

Son olarak İspanya Dışişleri Bakanı Jose Garcia Margallo, Madrid’in Türkiye’de kalan Suriyelilere AB’ye sığınma hakkı tanınmasına karşı olduklarını söyledi. Margallo, sığınma başvurularının bireysel bazda değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. İspanya’nın ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis de, Ankara ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıyana kadar Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde yeni fasılların açılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı. Rum lider, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediklerini ancak Ankara’nın üzerine düşeni yerine getirmesini beklediklerini ifade etti.

‘Daha dengeli’

Lefkoşa’yı ziyaret eden Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rumlarla Türkiye arasındaki görüş ayrılıklarını gidermek amacıyla Ankara’yı ziyaret etme kararı aldı. Tusk Türkiye’nin sunduğu önerinin tüm AB üyelerince kabul görmesi için ‘daha dengeli’ hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Hangi ülkeler neye karşı?

- Fransa: Türklere vize serbestisi tanınması

- İspanya: Türkiye’deki Suriyelilerin AB’ye kabulü

- Macaristan: Türkiye’deki Suriyelilerin AB’ye kabulü

- İtalya: Türkiye ile yeni müzakere başlıklarının açılması

- Avusturya: Türklere vize serbestisi tanınması

- Güney Kıbrıs: Türkiye ile yeni müzakere başlıklarının açılması

Almanlar Türkiye’ye güvenmiyor

Almanya’da yapılan son anket, halkın mülteci krizinin çözümünde Türkiye’nin AB’ye yardımcı olacağına inanmadığını ortaya koydu. Alman Haber Ajansı’nın (DPA) yaptırdığı ankete katılanların yüzde 71’i, Türk yönetiminin mülteci sayısının azaltılmasına yardımcı olacağına güvenmediğini belirtti. AB ile işbirliği karşılığında Türkiye’nin 6 milyar Euro mali yardım talep etmesini haklı bulmayanların oranı ise yüzde 67 çıktı. Mülteci anlaşması kapsamında Türklere vize serbestisi tanınmasına karşı olan Almanların oranı ise yüzde 70’i buldu.

mülteci sorunu
 // FATİH SULTAN MEHMET
bırakın bütün suriyelileri geçsin AB ye, boşa vakit kaybetmeyin başbakanım,biz kendi işimize bakalım Suriyeyi onlar bozdu onlar uğraşsın bizim önceliklerimiz bu olmamalı AB uğraşsın mültecilerle...
16 Mart 2016 12:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler