YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhteşem Yüzyıl Almanya'yı karıştırdı
Muhteşem Yüzyıl Almanya'yı karıştırdı
20 Şubat 2014 01:00
Bavyera Hükümeti'nin diziye ödül vermesi tepkilere neden oldu

Geçtiğimiz hafta Bavyera Hükümeti’nin “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin yapımcısı Timur Savcı’ya bu yılın uyum ödülünü vereceği konusu tepkilere yol açtı. Bazı Türk Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri ödülün Bavyera’daki bir dernek veya kişi yerine, yapımcı Timur Savcı’ya verilmesini eleştirdi.

Bavyera Hükümeti uyum temsilcisi Martin Neumeyer bu eleştirilere yanıt verdi. Neumeyer “Yaklaşık elli ülkede büyük bir beğeniyle izlenen bu harika dizi, özellikle birçok halkın Osmanlı idaresinde barış ve uyum içersinde yaşamasını mükemmel bir şekilde ekrana taşımıştır. Bu halkların beraberliğini mükemmel bir şekilde ekrana yansıtmayı başaran Timur Savcı bu ödülü fazlasıyla hak etmiştir. Bu bir jüri kararıdır” dedi.

Mehmet Aydın'ı da eleştirmişlerdi

Geçtiğimiz yıl Bavyera uyum ödülünün hoşgörüsüzlüğe, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı yürüttükleri siyasi ve kültürel çalışmalarından dolayı eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın ve Bavyera eyaletinin eski Başbakanı ve eski İçişleri Bakanı Günther Beckstein' a verildiğini anımsatan Martin Neumeyer “O zaman da bizi eleştirmişlerdi. Bu tür ödül dağıtımlarında her zaman eleştiriler olur, bu doğaldır. Ama ödül verdiğimiz kişilerin bu ödüllere layık olup olmadıkları konusunda en küçük bir kuşkum yok” dedi.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler