YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mühimmat deposunda patlama
Mühimmat deposunda patlama
19 Haziran 2013 13:21
Rusya’nın Samara Bölgesine bağlı Chapaevsk kentinde mühimmat deposunun patlaması sonucu 9 kişi yaralanırken 6500’den fazla insan evlerinden tahliye edildi.

Rusya’nın Samara bölgesinde mühimmat deposunda meydana gelen patlama sonrası 1500’den fazla itfaiye ekibi yangına müdahale etti. Chapaevsk kentinin 15 kilometre uzağında meydana gelen patlama hakkında açıklama yapan yerel yöneticiler olay sonrası kırmızı alarma geçtiklerini kaydetti.

İlk patlamanın ardından gece boyunca birçok patlamanın yaşandığını da ifade eden yetkililer itfaiye ekiplerinin yangını kontrol altına almakta oldukça güçlük çektiklerini ifade etti.

Acil Durumlar Bakanlığı mühimmat deposunda aralarında uçaksavar mermilerinin de olduğu 6 bin civarında top mermisinin bulunduğunu kaydederken yetkililer patlama sonrası mermilerin bir buçuk kilometre uzaklığa kadar savrulduğunu düşündüklerini söyledi.

Herhangi bir ölüm vakasına rastlanmadığını da belirten bakanlık buna rağmen 9 kişinin patlama sonrası hastaneye kaldırıldığını ve 24 kişinin ayaktan tedavi edildiğini kaydetti. Yerel kaynaklar ise patlama sonrası 11 kişinin hastaneye kaldırıldığını ifade etti.

Olay sonrası bölgeyi kordon altına alan polis yetkilileri ise en az 6 bin 500 kişinin evlerinden tahliye edildiğini ifade etti. Polisler herhangi bir patlama riski yaşanmasına karşı insanları tahliye ederken zırhlı araçlar kullandı.

1500’den fazla itfaiyeci ve 240 aracın kullanıldığı söndürme çalışmalarında ayrıca 2 uçak ve robot donanımlı bomba imha uzmanları da çalışmalara yardım etti. Ayrıca alan keşif uçakları da gece boyunca bölgede incelemelerde bulundu.

Mühimmat depolarının patlaması Rusya’da çokta nadir görülen bir durum değil. Son 3 yılda ülkede onlarca patlama yaşanırken birçok insan bu patlamalarda hayatını kaybetti. 2010 yılında Altay Bölgesinde meydana gelen patlamada 6 kişi hayatını kaybederken 2011 yılının Nisan ayında ise askeri depoda meydana gelen patlamada 4 çalışanın hayatını kaybettiği iddia edilmişti.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler