YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Muhalifleri silahlandırabiliriz"
"Muhalifleri silahlandırabiliriz"
03 Mayıs 2013 09:10
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Washington’un Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması seçeneğini ‘göz ardı etmediklerini’ söyledi.

Savunma Bakanı Chuck Hagel, ABD’nin Suriyeli muhaliflere silah tedarik edilmesini ‘açıkça dile getiren’ ilk üst düzey ABD'li yetkili oldu.

Geçen yıl ABD Başkanı Barack Obama, Hillary Clinton’ın benzer bir önerisini reddetmişti. Washington’da konuşan Savunma Bakanı Hagel, muhaliflerin silahlandırılması ihtimalini gündeme taşısa da, henüz bu yönde bir karar alınmadığını belirtti.

“İsyancıları silahlandırmanın seçeneklerden biri” olduğunu ifade eden Hagel, “Seçeneklere bakıyorsunuz ve tekrar düşünüyorsunuz, bu yaptığınız veya yapacağınız anlamına gelmiyor. Uluslararası toplumla birlikte, neyin mümkün olduğu veya hedeflerimize ulaşmamıza nelerin yardımcı olacağı gibi değerlendirilmemiz gereken seçenekler var” dedi.

Hagel ile ortak basın toplantısında konuşan İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond da ‘Avrupa Birliği’ninambargosu nedeniyle muhaliflere silah temin edemediklerini’ ifade etti. Hammond, ‘Irak’ın işgali için gerekçe olarak gösterilen ve asılsız çıkan kitlesel imha silahları olduğu iddialarını’ halkın hatırladığını belirtip “Plan yapmamız ve harekete geçmemiz için çok net ve çok sağlam kanıtlara sahip olmamız konuşunda güçlü, ortak bir görüş var” diye konuştu.

Suriye hükümeti, ‘kimyasal silah kullandığı’ iddialarını yalanlıyor ve Batılı ülkelerin suçlamaları için “inandırıcılığı yok” yorumunu yapıyor.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler