YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhalifler yine Tahrir'de...
Muhalifler yine Tahrir'de...
08 Temmuz 2011 19:14
Mısırlı muhalifler 25 Ocak'ta başlattıkları devrimi canlandırmak ve yolsuzlukla mücadele edilmesini istemek amacıyla Tahrir Meydanı'nında toplandı.

Mısır'da muhalifler, 25 Ocak'ta başlattıkları devrim sürecini canlandırmak, halk ayaklanması sırasında ölenlerin hesabını sormak ve yolsuzlukla mücadele edilmesini istemek amacı ile Tahrir Meydanı'nda toplandı.

Tahrir Meydanı'nı dolduran binlerce protestocu, 25 Ocak halk ayaklanmasından sonra başlayan süreçte hayatını kaybeden 1000'e yakın kişi ile gözaltına alınan 7 bin kişinin hesabının, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve çevresindekilerden sorulmasını istedi.

Yüksek Askeri Konsey ve İsam Şeref hükümetinden, Mübarek döneminde yolsuzluğa bulaşmış ve halen yargı önüne çıkarılmayan siyasetçi ve bürokratların bir an önce yargılamasını, yargılananlarla ilgili sürecin hızlandırılmasını talep eden göstericiler, olaylar sırasında halka karşı şiddet kullanan güvenlik görevlilerini de artık hakim karşısında görmek istediklerini söylediler.

Askeri Konsey'e "Yolsuzluklar ile mücadele et" çağrısında bulunan muhalifler, Mübarek rejiminin uzantılarının halen devlet yönetiminde görev yaptığını ileri sürdüler.

Polis ve askerin, gösteriler nedeniyle Tahrir Meydanı'nda görev yapmadığı ve alanın güvenliğini çeşitli muhalif gruplara mensup gençlerin sağladığı gözlendi.

Kahire'de 39 dereceyi bulan hava sıcaklığına rağmen devrimi canlandırmak için Tahrir'i dolduran muhalifler, "Asker bizim askerimiz", "Halk ordu el ele", "Ordu yargılamaları hızlandır", "Adalet istiyoruz", "İsam Şeref, polisleri yargılat" şeklinde sloganlar attı, ayrıca Tahrir Meydanı'na onlarca çadır kurdu.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye ile muhalifler ile polis arasında son dört gündür çatışmaların sürdüğü Süveyş kentinde de gösteriler yapıldı.

Gösterilere Müslüman Kardeşler Örgütü dahil tüm muhalif gruplar destek verdi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler