YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhalifler ortak operasyon merkezi oluşturdu
Muhalifler ortak operasyon merkezi oluşturdu
11 Mayıs 2015 16:56
Suriye'nin Halep kentinde 21 muhalif grup "Fetih Ordusu" adı altında birleşerek kentin kontrolünü sağlamak için ortak operasyon merkezi oluşturdu.

Suriye'de uzun bir zamandan beri rejimin yoğun saldırılarına maruz kalan Halep'te 21 muhalif grubun Fetih Ordusu adı birleşerek kentin kontrolünü sağlamak için ortak operasyon merkezi oluşturduğu bildirildi. Fetih Ordusu'nun İdlib ve Cisr eş-Şuğur'dan sonraki hedefinin Halep kentinin tümünün "kurtarılması" olduğu açıklandı.

Muhalif çatı birliği Fetih Ordusu operasyon merkezinden yapılan açıklamada, Halep'te 21 muhalif grubun kentin Esed güçlerinden alınması için Fetih Ordusu adında birleştiği belirtildi.

Yapılacak operasyona 22 bin silahlı muhaliflerin katılacağı vurgulanan açıklamada, "Fetih Ordusu adında birleşen gruplar Halep'ten Esed güçlerinin kontrolünde olan bölgelere 22 bin savaşçı ile 300 araçtan oluşan bir operasyon başlatacak. Muhalifler, yapılacak operasyona 60 tank, 70 zırhlı araç, 170 ağır silah ve 20 bin hafif silahla iştirak edecekler" denildi.

Nureddin Zengi Hareketi, Mücahitler Ordusu (Ceyşu'l Mücahidin), 101'inci Tümen. 13'üncü Tümen, Ahraru'ş Şam İslami Hareketi, İslam Ordusu (Ceyşu'l İslam) ve Şam Cephesi (Cebhe eş-Şamiye) gibi önemli muhalif gruplar Halep'in kontrolünü sağlamak için Fetih Ordusu adı altında birleşti. 

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib'teki muhalifler gruplar "Fetih Ordusu" adında birleşerek İdlib kenti ile Cisr eş-Şuğur ilçesinin denetimini sağlamıştı. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler