YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhalifler anlaştı, Esed gidecek!
Suriyeli muhalifler rejimle müzakere için komisyon kurulması konusunda anlaştı. Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, müzakerede alınan kararlar hakkında Kanal A'ya değerlendirmelerde bulundu.
Muhalifler anlaştı, Esed gidecek!
12 Aralık 2015 / 02:56 Güncelleme: 12 Aralık 2015 / 07:50

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Suriyeli muhalifler, iç savaşı diplomatik yollardan çözebilmek adına toplandıkları Riyad'da rejimle müzakere için yüksek komisyon kurulması konusunda anlaştı. Kanal A'da yayınlanan 'Son Durum' programına bağlanan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa müzakere ve müzakerede alınan kararlar hakkında değerlendirmede bulundu.

Mustafa, "Riyad'daki toplantı önemliydi. Burada Suriye halkı için çözüm sürecinin başlaması adına yeni bir fırsat doğdu. Bu toplantıdan önce çok toplantı oldu ancak bu toplantıyı diğerlerinden ayıran özellik tüm muhalefetin bir arada olmasıydı. İç muhalefet dediğimiz, Esed'in Suriye içindeki muhaliflerinin de katıldığı bir toplantıdır. Dolayısıyla Suriye muhalefetinin bir araya gelipte bu kararı alması bakımından önemlidir" dedi.

AHRAR'UŞ ŞAM'DA BU ANLAŞMAYI İMZALADI

Basında, 'Ahrar'uş Şam'ın muhalefet konferansından çekilmesi' ile ilgili yer alan haberleri yalanlayan Mustafa, Ahrar'uş Şam'ın muhalefet konferansından çekilmediğini ve anlaşmayı imzaladığını ifade etti.

TOPLANTIYA KATILANLAR SADECE SURİYELİ MUHALİFLER

Dünyadan bir çok diplomatın toplantıyı yakından takip ettiğini ifade eden Mustafa, "Biliyorsunuz bu toplantı Cenevre'de Suriye'de rolü olan  17 ülkenin  toplanmasıyla, oradaki mutabakatın neticesinde oldu. Dolayısıyla burayı çok yakından takip ediyordu uluslararası toplumun temsilcileri. Ama burada 116 kişilik bir heyet vardı. Toplanan muhalifler 116 kişiden oluşuyordu. 2 gün tartışıldı bu konular ama Esed konusunda temelde Cenevre 1 prensipleri ele alındı." dedi.

Mustafa, "Cenevre 1 yoruma açıktı. Rusya ve İran Esed'in durumunu Cenevre 1'de  değişik yorumladı. Diğer ülkelerde geçiş hükümetinin kurulmasıyla birlikte gitmesi gerektiğini söylüyordu. Burada o netlik kazandı. Geçiş hükümetinin kurulmasıyla birlikte Esed'in gitmesi gerektiği vurgulandı bu toplantıda. Zaten sonuç bildirgesinde de bu belirtildi" diye konuştu.

DEMOKRATİK ÇOĞUL SURİYE'NİN İNŞASI

Mustafa, "Ahrar'uş Şam burada Esed'in konusunu değil de,  devlet şeklinin yani sivil çoğulcu demokratik şekilde olması konusunda bir sıkıntı oldu. Tabii ki biz de bunu kabul etmedik. Demokratik çoğul bir Suriye'nin inşası şeklinde karar alındı."

32 KİŞİLİK YÜKSEK MÜZAKERE HEYETİ SEÇİLDİ

116 kişilik bir grup ile yapılan görüşmelerde 32 kişilik bir yüksek müzakere heyeti seçildi. Mustafa, " Bu kişiler kendi aralarından 15 kişiyi rejimle müzakereci olarak seçecekler. Bu heyeti yüksek kurul belirleyecek. Bunlar bu kurulun içinden de, dışından da olabiliyor. Müzakere konusunda uzman olanlar tercih ediliyor. Türkmenler olarak bu 32 kişinin içerisinde sadece, askeri bölümden olan silahlı güçlerdeki bir temsilcimiz katılabildi. Siyasi olarak çok çekişmeli geçti bu seçme şekli yöntemi. Türkmenler siyasi olarak bu müzakereci heyette yer alamadılar ama askerlerden 1 tane temsilcimiz var" şeklinde konuştu.

6 AYA KADAR GEÇİŞ HÜKÜMETİ KURULACAK

Toplantıda alınan kararlar ile uygulanma noktasının değişik olacağını belirten Mustafa, "6 aya kadar geçiş hükümetinin kurulması planlanıyor. Ondan sonra da süreç başlıyor. Önce yeni anayasa komisyonu ve 18 ay sonra da ateşkes var. Geçiş hükümetinin kurulması ve Esed'in gitmesi burada açıkça vurgulandı. Tabii ki bunlar şu anda kağıt üzerinde. Bunun uygulama aşamasında ne kadar başarılı olacağını bilemiyoruz. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler