YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhalifler anlaşmaya yanaşmıyor
Muhalifler anlaşmaya yanaşmıyor
07 Aralık 2012 16:11
Mısır'daki Ulusal Kurtuluş Cephesi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin diyalog çağrısına olumlu cevap vermeyeceklerini söyledi.

-Birçok siyasi parti ve hareketi bünyesinde barındıran Ulusal Cephe Hareketi'nden bugün yapılan basın açıklamasında, Muhammed Mursi'nin diyalog davetine olumlu cevap vermeyecekleri vurgulanarak, ''Mursi, referandumun yapılmaması ve aldığı kararların iptali yönündeki taleplerimizi dikkate almadı. Bu durumda diyalogtan söz etmemiz mümkün değil'' denildi.

Mursi'nin diyalog çağrısına olumlu cevap vermeyeceklerini belirten Halk Akımı Platformu Lideri ve Ulusal Kurtuluş Cephesi üyesi Hamdin Sabbahi de ''Cumhurbaşkanlığı önünde şehit olanların kanlarına rağmen diyalog yapılmaz'' dedi.

Öte yandan, Muhammed Baradey liderliğindeki Düstur Partisi başta olmak üzere, Vefd Partisi, 6 Nisan Gençlik Hareketi gibi birçok muhalif parti ve hareket diyaloğa yanaşmayacaklarını kaydederken, Vasat Partisi davete olumlu baktıklarını açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, dün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, anayasadaki 6. maddeyi gözden geçirebileceklerini ancak referandum fikrinden vazgeçmeyeceğini söylemişti.

Mısır Anayasası'nın 6. maddesi, ''Milli güvenliği ya da 25 Ocak Devrimi'ni tehdit edecek bir ortam oluşması halinde tüm karar verme yetkisinin cumhurbaşkanında'' olmasını içeriyor.


Muhabir: Hacer ed-Desuki/Hacer Bal

Yayıncı: Hüseyin Altınalan


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler