YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhalif lider Musavi'nin İran halkına ÇAĞRISI!
Musavi'den, dini lider Hamaney'e sert eleştiri
Muhalif lider Musavi'nin İran halkına ÇAĞRISI!
21 Haziran 2009 / 09:27 Güncelleme: 21 Haziran 2009 / 00:00

İran'da, cumhurbaşkanlığı seçimini yitiren Mir Hüseyin Musevi, İran halkına, tutuklanması durumunda ülke çapında grev yapılması çağrısında bulundu.


Bir görgü tanığı, Reuters'a verdiği bilgide, Mir Hüseyin Musevi'nin, Tahran'ın güneybatısındaki Ceyhun semtinde yandaşlarına hitabederken, yetkililerce tutuklanması durumunda ülke çapında grev yapılmasını istediğini söyledi.


Musevi'nin, konuşmasında, ''şehitliğe hazır olduğunu ve yolunda yürümeye devam edeceğini söylediği'' de bildirilmişti.


İran'da, cumhurbaşkanlığı seçimini yitiren Mir Hüseyin Musevi, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'i sert bir biçimde eleştirdi.


Mir Hüseyin Musevi, internet sitesinde, ''11 milyon oy farkı hile olamaz'' diyen Ali Hamaney'i, isim vermeden, ''İslam cumhuriyetinin cumhuriyetçi özelliğini tehdit etmek ve yeni siyasal bir sistem dayatmayı amaçlamakla'' suçladı.


AFP'ye göre, 5. olduğu belirtilen Musevi'nin bu açıklaması, yayımlandıktan yaklaşık 1 saat sonra internet sitesinden geri çekildi. Açıklama, kısa süre sonra aynı biçimde yeniden yayımlandı.


Sitede, Musevi'nin açıklamasının neden geri çekildiğine ve yeniden yayımlandığına ilişkin bilgi verilmedi.


Hamaney'in dini liderlik görevine geldiği 1989'dan bu yana hiçbir İranlı siyasi, dini lideri bu biçimde eleştirmeye cesaret edememişti.


-FRANSA'DA GÖSTERİ-


Bu arada sürgündeki bir İranlı muhalif grup, Paris yakınlarında onbinlerce kişinin katıldığı bir protesto gösterisi düzenledi.


İran Ulusal Direniş Konseyi'nin düzenlediği protesto gösterisi için Almanya, Belçika ve Hollanda'dan da otobüslerle çok sayıda kişi geldi.


Gösteriyi düzenleyenler, gösterinin yapıldığı Villepinte bölgesine 90 bin kişinin geldiğini söylediler.


AA


 DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler