YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Müdahil olma ABD'nin çıkarına"
"Müdahil olma ABD'nin çıkarına"
23 Mart 2011 07:06
Amerikan Başkanı Obama, düzenlediği basın toplantısında Libya'yaki duruma müdahil olmanın kendilerinin ulusal çıkarına olduğunu söyledi.

Latin Amerika ülkeleri ziyaretinin son durağı olan San Salvador'da konuşan ABD Başkanı Barack Obama, "Ortadoğu'daki duruma, özellikle de Libya'daki duruma, müdahil olmanın ABD'nin 'ulusal çıkarına' olduğunu" söyledi.

Obama, düzenlediği basın toplantısında, "Nerede halkına karşı hoyratça, acımasızca davranan ve onu tehdit eden bir diktatör varsa, BM'nin kararı çerçevesinde, o diktatöre karşı birşeyler yapmak, müdahale etmek, zannedersem ABD'nin ulusal çıkarınadır" şeklinde ifadeler kullandı.

"Eğer Mısır ve Tunus gibi Arap ülkeleri otoriter bir rejimden demokratik rejime geçebilme başarısını gösterebilirlerse, bu ülkeler bölgedeki diğer ülkeler için, 'demokrasiye barışsever bir şekilde geçme' bakımından birer model oluşturmuş olurlar" diyen Obama, sözlerini  "Ama şayet, sınırlarındaki mülteci yığılmasından dolayı, kaosa sürüklenirlerse, bu durum bütün bölgeyi kötü etkiler ve taşkınlıklara yol açar" şeklinde tamamladı.

Aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler