YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mübarek'in duruşması ertelendi
Mübarek'in duruşması ertelendi
08 Haziran 2013 14:01
Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek ile eski rejim yetkililerinin yargılandığı dava 10 Haziran'a ertelendi.

Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek ile eski rejimin 7 yetkilisinin, temyiz mahkemesinin haklarında verilen hükmü bozmasının ardından yeniden görülen davaları 10 Haziran'a etelendi.

Başkent Kahire'nin kuzeyindeki Polis Akademisi binasında yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan davada yargıç Mahmud Kamil er-Reşidi, davayla ilgili yeni delillerin değerlendirilmesi için duruşmayı 10 Haziran'a ertelediğini açıkladı. Reşidi'nin iki dakika süren duruşmanın ardından verdiği sürpriz karar, özellikle sanık avukatları tarafından tepkiyle karşılandı.

Kahire Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmada Hüsnü Mübarek'in yanı sıra yolsuzlukla suçlanan iki oğlu Cemal ve Ala Mübarek, eski İçişleri Bakanı Habib el-Adli ve 6 yardımcısı da hakim karşısına çıktı. Mübarek, duruşma için Tora Cezaevi askeri hastanesinden mahkeme binasına getirilirken, sanıklardan iş adamı Hüseyin Salim, İspanya'ya kaçtığı için gıyabında yargılandı.

Mısır'da 25 Ocak 2011'teki devrim sürecinde göstericilere ateş açılması emrini vermek ve diğer mali yolsuzluk davalarından suçlu bulunan Mübarek, müebbet hapse mahkum edilmiş, ancak temyiz mahkemesi Ocak ayında, davanın yeniden görülmesine hükmetmişti. Rejimin sonunu getiren olaylar sırasında 850 kişi hayatını kaybetmişti.

Mayıs ayında yapılan ilk duruşmada bütün sanıklar suçsuz olduklarını ifade ederek tahliye talebinde bulunmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler