YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mübarek yetkilerini devretti
Mübarek yetkilerini devretti
11 Şubat 2011 00:02
Herkesin istifa edeceğini düşündüğü Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, herkesi ters köşeye yatırdı...

Mısır’da isyanın 17. gününde ordu devreye girerek istifa etmek istemeyen Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’e yol gösterdi. Mübarek, dün gece yaptığı konuşmada istifa etmedi ancak yetkilerinin büyük kısmını yardımcısı ve sağ kolu Ömer Süleyman’a devrettiğini açıkladı.

“Ben anavatan için yaşadım” diyen Mübarek, oğlu Cemal Mübarek ile bilikte Mısır topraklarında öleceklerini belirtti, “Umut ediyoruz ki Mısır halkı doğru yolu bulacaktır” şeklinde konuştu. Mübarek’in konuşmasını başkent Kahire’de gösterilerin merkezi olan Tahrir Meydanı’nda izleyen halk bir öfke ve memnuniyetsizlik belirtisi olarak ayakkabılarını salladı ve “Mübarek gitmeli” diye bağırdı.

Konuşmasında bugüne kadar yaşanan olaylarda hayatını kaybedenlerden “şehitler” olarak bahseden Mübarek, ölenlerin ailelerine hitaben de, “Onlar için ne kadar büyük acı çektiğimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Benim de kalbim pek çok kalp gibi kırıldı” ifadelerini kullandı. Altı anayasa maddesinde değişiklik yapacağının sözünü veren Mübarek, “Gençlerle ve diğer siyasi güçlerle diyalog süreci başladı. Bu rotamızı doğru yöne çevirmemize olanak sağlayacak” dedi.

Gözler orduya çevrildi
Olağanüstü halin kaldırılmasının öncelik olduğunu söyleyen Mübarek, “Eylüle kadar görevdeyim. Eylülde aday olmayacağım. Bugüne kadar ülkem için yaptıklarım yeterli” şeklinde konuştu.

Mısır Yüksek Askeri Konseyi, dün öğleden sonra başkomutan Mübarek olmadan Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi’nin başkanlığında toplanıp ‘ülkeyi korumak için duruma müdahale ettiğini’ ve ‘halkın taleplerinin karşılanacağını‘ duyurmuş, Başbakan Ahmed Şefik de, ilerleyen saatlerde devlet başkanının istifa edebileceğini söylemişti. Ancak beklenen olmadı ve Mübarek, halkın istemediği, “işkenceci” olarak anılan eski İstihbarat Şefi Ömer Süleyman’a yetkilerinin bir kısmını devrettiğini açıkladı. Şimdi gözler halkın ve ordunun vereceği tepkide zira yorumlar bundan sonra ordunun daha sert hamle yapacağı yönünde... (Radikal) 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler