YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mübarek ikinci kez yargı önünde
Mübarek ikinci kez yargı önünde
13 Nisan 2013 10:49
Devrim sırasında göstericilerin öldürülmesi emrini vermekle suçlanan Eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, temyiz mahkemesinin davanın yeniden görülmesi kararının ardından bugün ikinci kez hakim karşısına çıkıyor.

Kahire Ceza Mahkemesi'nde bugün başlayacak davada, Hüsnü Mübarek'in yanı sıra iki oğlu Cemal ve Ala Mübarek ile 8 sanık daha yolsuzluk suçlamasıyla hakim karşısına çıkacak. Yargılanacaklar listesinde adı bulunan iş adamı Hüseyin Salim, İspanya'ya kaçtığı için gıyabında yargılanacak.

Hüsnü Mübarek, başkent Kahire'de yargılanmanın yapılacağı Polis Akademisi binasına helikopterle getirildi. Binanın çevresinde sabah saatlerinden bu yana yoğun güvenlik önlemleri alındı. 25 Ocak 2011 Mısır devrimi sırasında hayatını kaybedenlerin yakınları da mahkeme binası önünde toplandı.

Mısır Başsavcılığının mahkemede, Hüsnü Mübarek, eski İçişleri Bakanı Habib el-Adli ve içişleri bakanlığındaki üst düzey görevlilerin, devrim sırasında göstericilerin öldürülmesi emrini verdiğine ilişkin ulaşılan yeni delilleri sunması bekleniyor.

Mısır Temyiz Mahkemesi Ocak ayında, devrim sırasında göstericilerin öldürülmesi emrini vermek suçlamasıyla yargılanan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Cumhurbaşkanı Mübarek ile eski İçişleri Bakanı Habib el-Adli ve 6 yardımcısının davalarının yeniden görülmesine hükmetmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler