YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mübarek hakim karşısında
Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, yargılanacağı mahkemeye getirildi.
Mübarek hakim karşısında
03 Ağustos 2011 / 11:03 Güncelleme: 03 Ağustos 2011 / 12:13

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in yargılandığı bugünkü duruşmada, mahkeme başkanı salondakileri uyardı.

Olaylar sırasında yakınlarını kaybeden bir kişi, bağırarak avukatının içeriye alınmadığını söyledi. Mahkeme Başkanı, bağıran kişiye kendisini salondan çıkaracağı uyarısını yaptı ve eğer bir talebi varsa yazılı olarak iletmesi gerektiğini ifade etti.

Mahkeme heyeti de sanıkların ve müdahillerin avukatlarına, bağırmamaları ve yerlerine oturmaları uyarısında bulundu.

Bu arada, Mübarek'in yargılandığı polis akademisi ve çevresinde 3 binin üzerinde polis ve askerin görev yaptığı, bölgeye on kadar tankın da güvenlik amacıyla konuşlandırıldığı öğrenildi.

Eski Mısır İçişleri Bakanı Habib El Adli, daha önce almış olduğu hapis cezası nedeniyle mahkemeye lacivert bir mahkum elbisesiyle çıktı. Mübarek ve oğulları ise mahkeme heyetinin karşısına beyaz elbiseyle çıktılar.

MÜBAREK YARGILANIYOR

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve iki oğlu ile eski içişleri bakanı Habib El Adli'nin, başkent Kahire'deki polis akademisinde kurulan mahkeme tarafından yargılanmasına başlandı.

Kahire Birinci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Fehmi Rifat başkanlığındaki mahkeme heyeti, duruşmaya Habib El Adliyi yargılayarak başladı.

Eski Cumhurbaşkanı Mübarek, duruşmada beyaz mahkum elbisesi giymiş olarak bir kafes içinde yatarken görülüyor.

Mısır makamları, Mübarek'in bu gece saat 02.30'da Şarm El Şeyh kentinden Kahire'ye, tıbbi cihazlarla donatılmış bir ambulans uçak ve kendisini tedavi eden doktorlar eşliğinde getirildiğini bildirdiler. Yetkililer Mübarek'in mahkeme salonuna da ambulansla geldiğini söylediler. Mübarek'in uçağına, 3 savaş uçağının eşlik ettiği belirtildi.

Bu arada, Mübarek'in avukatlarından Muhammed Abdulrazi, mahkeme girişinde bazı gazetecilere yaptığı açıklamada, Mübarek'in protestocuların öldürülmesini istemesi halinde Mısır'daki olaylarda en az 800 bin kişinin ölmüş olacağını iddia etti.

Razi Mısır, ikinci Cumhurbaşkanı Enver Sedat döneminde konulan ve halen yürürlükte olan askerlerin yargılanmasıyla ilgili kanunu hatırlatarak, Mübarek'in hava kuvvetleri akademisi komutanı rütbesine binaen ve pilot olmasından dolayı askeri rütbesinin devam ettiğini belirtti. Razi Mısır, bu nedenle Mübarek'in sivil mahkemede yargılanamayacağını iddia etti.

Bu arada, Mübarek'in yargılanması Mısır genelinde ilgiyle izleniyor. Başkent Kahire'nin çeşitli yerlerine konulan dev ekranlardan duruşma görüntüleri yayımlanıyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler