YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mladiç’ten ‘soykırım’ itirafı
Lahey’de yargılanan Srebrenitsa katliamının mimarı Ratko Mladiç’ten itiraf...
Mladiç’ten ‘soykırım’ itirafı
29 Aralık 2011 / 07:57 Güncelleme: 29 Aralık 2011 / 07:59

Srebrenitsa başta olmak üzere Bosna’da 40 bölgede gerçekleştirilen katliamların sorumlusu olarak Lahey’deki savaş suçları mahkemesinde tutuklu olarak yargılanan Ratko Mladiç’in 20 yıl önce “soykırımı kabul ettiği” Bosnalı Sırpların meclis toplantısında tutulan belgelerle ortaya çıkartıldı. Hırvatistan’ın Slobodna Dalmacija gazetesinin yayımladığı 12 Mayıs 1992 tarihli belgede Mladiç’in bu toplantıda, Bosnalı Sırpların eski siyasi liderleri Radovan Karaciç ve Momçilo Krayişnik’in “Sırp Cumhuriyeti’nin kurulmasında bazı bölgelerde sadece Sırp nüfusunun kalması” yönündeki taleplerini değerlendiriyor. Böyle bir durumun soykırım olacağını söyleyen Mladiç, “Elimizde elek yok ki sadece Sırpları bir yerde bırakalım. Arkadaşlar, bu soykırım olacaktır. Karaciç ve Krayişnik beylerin bunu dünyaya nasıl anlatacağını bilemiyorum” ifadesini kullanıyor.

‘Saraybosna lazım’

Konuşmasında, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’yı “canavarın kafası” olarak nitelendiren Mladiç, Saraybosna’nın kuşatılması için getirilen ağır silahların yetersizliğinden de yakınıyor. Saraybosna’nın tamamen yıkılmasına da karşı olduğunu ifade eden Mladiç, “Saraybosna bize lazım. Müslümanları teslim olmaya zorlamalıyız. Fundamentalizmin kafası bizim çekicimizin altındadır” sözlerini kullanıyor.

ABD’nin başına 5 milyon dolar koyduğu Mladiç, 16 yıl kaçak hayatı sonrasında Sırbistan’ın Lazarevo köyünde, 26 Mayıs 2011 tarihinde yakalanmış ve 31 Mayıs 2011 tarihinde eski Yugoslavya’da işlenen savaş suçları için Lahey’de kurulan mahkemeye sevk edilmişti.  (Vatan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler