YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mistura Türkiye temsilcisi Dizdar ile görüşecek
Mistura Türkiye temsilcisi Dizdar ile görüşecek
11 Mayıs 2015 19:09
BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında, Türkiye'den görüşmelere dahil olacak Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika Genel Müdürü Dizdar ile bir araya gelecek.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika Genel Müdürü  Can Dizdar ile yarın Cenevre'dekiBM ofisinde görüşecek.

Mistura, daha önce yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bölgede önemli bir aktör olduğunu ve Cenevre'deki Suriye görüşmelerine katılacağını belirtmişti.

Elçiler, temsilciler ve uzmanlar seviyesinde 5 Mayıs'ta başlayan ve taraflarla ayrı ayrı yapılan Suriye görüşmelerinin 4 ila 6 hafta sürmesi bekleniyor.

Mistura,  Suriye görüşmelerine rejim dışında 40'ın üzerinde Suriyeli grup ile yaklaşık 20 bölgesel ve uluslararası aktörün davet edildiğini ve bunlar arasında Suriye'ye komşu ülkeler,BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler, siyasi ve askeri aktörler, Suriyeli kadınlar, kurbanlar, siviller, diasporalar ve dini liderler bulunduğunu ifade etmişti. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler