YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mistura: Rejimin geçiş süreciyle ilgili teklifini sunmasını bekliyorum
Mistura: Rejimin geçiş süreciyle ilgili teklifini sunmasını bekliyorum
18 Mart 2016 21:03
Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmelerine katılan rejim heyetinin, siyasi geçiş sürecine ilişkin tekliflerini beklediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmelerine katılan rejim heyetine, siyasi geçiş sürecine ilişkin tekliflerini bir an önce sunması çağrısında bulundu. 

De Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında Suriyeli muhaliflerlerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi heyeti ve Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar el-Caferi'nin başkanlığındaki rejim heyeti ​ile ayrı ayrı görüştü.

De Mistura, görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, müzakerelerden kimsenin ayrılmadığını, ölçüsüz açıklamaların yapılmadığını ve görüşmelerin kesintiye uğramadan devam ettiğini söyledi.

Suriyeli muhaliflerin siyasi geçiş sürecine ilişkin kendisine detaylı bir belge sunduğunu ifade eden de Mistura, "(Rejimden) Siyasi geçiş sürecine ilişkin tekliflerini bir an önce sunmaları bekliyorum. Acelemiz var" dedi.

"Gelecek yıl demokratik bir Suriye Devleti'ne geçmiş olacağız"

"Gelecek hafta yapılacak görüşmelerde siyasi geçiş süreci için nasıl bir yol izlenmesi konusunda asgari bir ortak zemin kurmayı hedefliyoruz" diyen de Mistura, ikinci tur görüşmelere nisanda başlayacaklarını kaydetti.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi üyesi ve sözcülerinden Basma Kodmani ise Suriye halkına siyasi çözüm sözü verdiklerini belirterek, "Gelecek yıl Suriye'yi yeniden inşa etmeye başlamış, demokratik bir Suriye Devleti'ne geçmiş olacağız" dedi.

Kodmani, Suriye rejiminin elindeki tutukluların "kırmızı çizgileri" olduğunu belirterek, insani yardımların ulaştırılması ve tutukluların serbest bırakılması çağrısını yineledi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler