YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'ı normalleştirecek 4 adım
Tunus'ta yaşanan devrimden güç alan Mısır halkının 3 haftadır süren eylemleri zaferle sonuçlandı...
Mısır'ı normalleştirecek 4 adım
12 Şubat 2011 / 08:07 Güncelleme: 12 Şubat 2011 / 08:08

Askeri darbeyle iktidara gelen Hüsnü Mübarek tam 30 yıl sonra ordu tarafından alaşağı edildi. Ülke yönetimini askerler devraldı.

Hüsnü Mübarek tarafından 30 yıldır diktatörlükle yönetilen Mısır halkı zafere ulaştı. 18 gündür Tahrir Meydanı olmak üzere ülkenin birçok şehrinde sokaklara inen halkın "Erhal Mübarek-Git Mübarek" sözleri gerçek oldu. Önceki gün istifa edeceği beklenirken cumhurbaşkanlığı yetkilerinin yarısını bırakarak halkta öfkeye neden olan Mübarek sonunda pes etti.

Mısır Devlet Televizyonunda halka hitap eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman görevden ayrıldığını, Yüsek Askeri Konseyin yönetimi devraldığını açıkladı: "Ülkemizin içinde bulunduğu şartlan göz önünde bulunduran Cumhurbaşkanı Muhammet Hüsnü Mübarek, istifa etme karan aldı. Cumhurbaşkanı bundan sonra devlet işlerinin Yüksek Askeri Konsey tarafından yürütülmesini emretti" Süleyman'ın bu sözleriyle birlikte başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı büyük bir sevince boğuldu. Zira 18 gündür sokaklarda adeta kamp kuran Mısırlılar, Mü-berek yönetimini devirmeyi başardı.

"Erhal Mübarek Erhal"

Mübarek'i istifaya götüren süreç son olarak önceki gün yetkilerini geçici olarak devrettiğini açıklamasıyla başlamıştı. İstifa haberi bekleyen on binlerce kişi Müba-rek'in açıklamalarının ardından saraya ve devlet kanalının bulunduğu binaya yürüdü ve ayakkabılarını fırlatarak "Erhal Mübarek" sloganları attı. Tahrir Meydanını gece boyunca terk etmeyen binlerce kişi 'Veda Günü" olarak ilan ettikleri cuma günü toplu olarak cuma namazını kıldı.

Ülkenin en az 10 şehrinde binlerce kişi sokaklara dökülerek istifa çağrılarını yineledi. En az 3 bin kişi Cuma namazının ardından Tahrir meydanından başkanlık sarayına yürüdü. Göstericiler sarayın etrafını sararken askerler tanklarıyla nöbet tuttu. Silahlı kuvvetlerden orta kademede 15 subay Mübarak'e karşı halk hareketine katıldı.

Gösterilerin en ateşli anlarının yaşandığı saatlerde Mübarek'in ailesiyle birlikte tatil beldesi Şarm ElŞeyh'e gittiğini iddia etti. Tatil haberinin üzerinden birkaç saat bile geçmeden Mübarek'in istifa ettiği açıklandı. Ülkenin dört bir yanında sevinç gösterileri yapıldı.

MISIRLILAR'IN ZAFERİ KÖRFEZ'E UMUT OLDU

DEĞiŞiME GÖNÜLLÜ DEĞiL

Ç eçime kadarki geçiş sürecini Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi ve ülkenin Yüksek Anayasa Mahkemesi Başkanı yönetecek. Bundan sonra konseye Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi başkanlık edecek. VVikileaks'in sızdırdığı 2008 tarihli ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmalarında Tantavi, "değişime gönüllü olmayan" ve "israil'le yeni bir savaş isteyen' bir asker olarak tanımlanıyor. Mareşal Tantavi, İsrail'le girilen üç savaşa (1956 Süveyş Krizi ile 1967 ve 1973 Orta Doğu savaşları) da katıldı. Merkezi VVashington'da bulunan Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden Jon Alterman, "Bu başlangıcın sonu. Mısır demokrasisiye doğru gitmiyor. Sıkıyönetim başladı" dedi.

OĞLU CEMAL’E BIRAKACAKTI

Mısır halkı, ülke tarihine geçecek bir başarıya imza atarak ülkenin son çeyrek yüzyılına damgasını vuran bir diktatörü iktidardan indirdi. Osmanlı'ya isyan eden Kavalalı Mehmet Ali Paşa'dan bu yana Hüsnü Mübarek Mısır'da en uzun süreyle hüküm süren liderdi. 30 yıllık iktidarı 18 günlük isyanın ardından sona erdi. Hüsnü Mübarek, 4 Mayıs 1928'de Kahire yakınlarındaki Menofya'da dünyaya geldi. Hava Harp Akademisi'ni bitiren Mübarek, Mısır Ordusunda çeşitli görevler üstlendi.

6 Ekim 1981'de Enver Sedat'ın bir suikast sonucunda öldürülmesi üzerine Devlet Başkanı oldu. ABD ile Orta Doğu üjkeleri arasında kilit rol üstlenen Mübarek'in İsrail-Filistin ilişkileri konusunda takın- vdığı tutum da eleştiri oklarının kendisine çevrilmesine sebep oldu. Müslüman Kardeşler onun iktidarı sırasında yasaklı kaldı, bastırıldı. Oğlu Cemal Mübarek'i yerine geçirmeye hazırlanan Hüsnü Mübarek, 1981'de ilan edilen sıkıyönetim ile elde ettiği olağanüstü yetkileri muhalif sesleri bastırmak için kullandı.
Yarı İngiliz Suzan Mübarek ile evli olan 83 yaşındaki Hüsnü Mübarek’in 2 çocuğu var.

ÜLKE 4 ADIMDA NORMALLEŞECEK

Mısır ordusu 30 yıldır devam eden olağanüstü hal yasalarını kaldıracak. Adil bir cumhurbaşkanlığı seçimi için değişiklik yapılacak, itirazlar değerlendirilecek. Demokratik yönetim gelince asker çekilecek.

Mısır ordusu, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifasından sonra yetkileri ele almasına karşın bir meşru hükümetin yerine geçemeyeceğini, ülkenin yeni yönetiminin kurulması için Mısır halkının istekleri doğrultusunda alınacak önlemler ve yapılacak düzenlemeler konusunda daha sonra bir açıklama yapılacağını bildirdi. Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin açıklamasını TVden okuyan askeri sözcü, Mübarek'in "halkın çıkarları doğrultusunda istifa ettiğini" belirterek, ayaklanma sırasında hayatını kaybeden şehitleri selamladığını ifade etti. Sözcü, Mübarek'e, Mısır halkına katkılarından ötürü teşekkür etti.

Özgür ve adil bir seçim

Mübarek'in yönetimi devrettiği Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi, ülkeyi dört adımda normalleştirmeyi planlıyor. Birinci adım, varolan durumun sona ermesi ile 30 yıldır yürürlükte olan olağanüstü hal yasalarının kaldırılması. Özgür ve adil bir cumhurbaşkanlığı seçiminin gerçekleşmesi için yasal değişiklik yapılacak. Seçimlere karşı yapılan itirazlar değerlendirilecek. Halkın istediği demokratik yönetimin iktidara gelmesi ile ordunun görevi sona erecek.

Siyasete ordu yön verecek


Halk ayaklanmasında ordu Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek karşıtlarına sertlik göstermese de Mübarek'e açıkça cephe almadığı için eleştirildi. Darbenin ardından silahlı kuvvetlerin tercihi ülkenin siyasi geleceğini belirleyecek. Mısır'a yılda 1,3 milyar dolarlık askeri yardım yapan ABD'nin darbe sonrası bölgeye nasıl bir yön vereceği de merak konusu. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler