YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'dan İsrail'e gözdağı
Mısır İsrail ilişkilerinde, 25 Ocak 2011'de Hüsnü Mübarek rejiminin iktidardan gitmesi ile sonuçlanan halk ayaklanmasından bu yana ikinci kez gerginlik yaşanıyor.
Mısır'dan İsrail'e gözdağı
27 Nisan 2012 / 13:55 Güncelleme: 27 Nisan 2012 / 14:00

İsrail ile Mısır ilişkileri, geçen yıl İsrail'in sınırda görev yapan 7 Mısırlı güvenlik görevlisini öldürmesi ile gerilmiş, Mısırlı göstericilerin, İsrail'in Kahire Büyükelçiliği'ni basmaları ile gerginlik doruk noktasına çıkmıştı.

İsrail'in Mısır'dan özür dilemesi ile yumuşamaya başlayan hava, bu kez Mısır'ın İsrail ile doğalgaz anlaşmasını iptal etmesi, Mısır ordusunun Sina Yarımadası'nda gerçek mermilerin kullanıldığı askeri bir tatbikat gerçekleştirmesi ve Mısır Halk Meclisi Savunma ve Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Ahmet İsmail'in Mısırlı sporcuların İsrail tarafından ikna edilerek vatandaşlığa geçirilebileceği uyarısı ile tekrar tırmandı.

İsrail, Mısır'ın doğalgaz anlaşmasını iptal etmesinin iki ülke arasında imzalanan Camp David Anlaşması'nı tehdit edebileceği ve sorunun sadece ticari olmasını dilediklerini açıkladı. İsrail'in Mısır'dan aldığı doğalgaz, elektrik üretiminin yüzde 40'ını oluşturuyor. İki ülke arasında 2005'te imzalanan anlaşma gereğince Mısır, İsrail'e 20 yıl boyunca gaz satmayı garanti etmişti.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Başbakan Netenyahu'yu, İsrail için güvenlik açısından Mısır'ın İran'dan daha büyük bir tehdit olabileceği konusunda uyardığı haberi İsrail medyasında yer aldı. Aşırı sağcı Lieberman, Mısır'da yaşanan gelişmeler karşısında İsrail Mısır sınırının bulunduğu Güney bölgelerine ek asker gönderilmesi tavsiyesinde bulundu.


-Mısır'dan gözdağı-


Mısır Sina'nın İsrail işgalinden kurtuluşunun yıl dönümüne denk getirdiği askeri tatbikatı gerçek mermiler ile gerçekleştirdi. Tatbikattan sonra bir açıklama yapan Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi, Mısır sınırından geçmeye cesaret eden düşmanın ayağının kesileceği mesajını yayınladı. Tantavi açıkça kimi kastettiğini belirtmese de Mısır ve İsrail medyası, Tantavi'nin gösterdiği adresin İsrail olduğunu ileri sürdü.

Bu arada Mısır devlet televizyonu, İsrail'in Mısırlı sporculara kanca attığını ileri sürerek, başarılı sporcuların İsrail tarafından ikna edilerek, İsrail adına yarışmalara katılabileceğine vurgu yapan bir haber yayınladı. Mısır Halk Meclisi Savunma ve Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Ahmet İsmail, konu ile ilgili meclis araştırılması yapmasını teklif etti. Mısır devlet televizyonu ERTU, söz konusu durumda olan 150 kadar Arap sporcunun İsrail'de olduğunu ileri sürdü. AA

Bu bitmez
 // İsrail
İsrail in nüfus yapısı bu kadar az iken diğer ülkelerdeki vatandaşlarını da İsrail e getirmeden rahatlaması çok zor. Bütün ülkelerde zaten ortalığı hep karıştıran yahudiler kendi ülkelerine gitsinler hem belki bu onlar için daha güvenli olur! Onlarda bir güvenlik paranoyası var ya! Bu az nüfusu ile İsrail'in orada kalıcı olamıyacağı kesin gibi! Herhalde bunu ABD, İngiltere ve AB de çoktan anlamıştır. Anlamadılarsa bilemiyorum biz bunlardan niye çekiniyoru...
28 Nisan 2012 21:58
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler