YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'dan AB'ye sığınmacı çağrısı
Mısır'dan AB'ye sığınmacı çağrısı
10 Eylül 2015 07:57
Mısır'ın, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden, kendi ülkelerindeki silahlı çatışmalardan kaçan sığınmacılara karşı sorumluluklarını üstlenmelerini istediği bildirildi.

Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Hişam Bedr, Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareket etmeden önce Kahire'de yaptığı basın toplantısında, AB ülkelerinden Suriye'ye komşu ülkeleri örnek alarak silahlı çatışmalardan kaçan sığınmacılara karşı sorumluluklarını üstlenmelerini istedi.

Mısır'ın 350 binden fazla Suriyeliyi kabul ettiğini ve onlara kardeş gibi davrandığını ifade eden Bedr, bu sayıya rağmen başka ülkelerde olduğu gibi sığınmacı kampları kurulmadan evlere, okullara ve farklı yerlere yerleştirildiklerini kaydetti.

Bedr, ekonomik yönden gelişmiş Avrupa'dan kapılarını güzel bir şekilde sığınmacılara açmasını ve Afrika kıtası ile AB arasındaki ilişkileri düzenleyen Şarm eş-Şeyh çalışma programına uymasını, yasa dışı göç ve insan ticaretine karşı mücadele için tavsiyelerde bulunmasını istedi.

Bakan Yardımcısı Bedr, Mısır'ın, insanları yurtlarından ayrılmaya ve yasa dışı göçe sevk eden silahlı çatışma ve savaşların sona erdirilmesinin yanı sıra gençlerin iş aramak için yurtlarını terk etmelerini engellemek ve onların bulundukları yerde kalmasını cazip hale getirmek için göç oranının yüksek olduğu bölgelerde kalkınma projeleri geliştirerek kalıcı çözümlerin bulunmasını ve yasa dışı göç sorununu kökten çözmeyi önemsediğini de kaydetti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler