YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'daki saldırıya İhvan'dan açıklama
Mısır'daki saldırıya İhvan'dan açıklama
26 Ekim 2014 07:54
Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), sınırdaki askerlere düzenlenen bombalı saldırının sorumluluğunun darbeci komutanlarda olduğunu savunarak, olayı "katliam" şeklinde niteledi.

İhvan'ın resmi internet sitesinde saldırıyla ilgili yayımlanan açıklamada, "İhvan olarak bu saldırıyı şiddetle kınıyor ve askerlerin öldürülmesinden darbenin komutanı ve onun üst rütbeli komutanlarının sorumlu olduğunu söylüyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Sina sakinlerinin Mısır'ın savunma hattı olduğu ve bölge halkının oradan tahliyesinin mümkün olmadığı vurgulanan mesajda, "Tarih boyunca ve her zaman olduğu gibi Sina'nın savunma hattında bulunan evlatlarının tehcir edilmesine karşıyız" denildi.

İhvan'ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) de saldırının sorumluluğunun "askeri darbenin mimarlarında" olduğuna dikkati çeken bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, mevcut yönetimin sivilleri ve askerleri koruma noktasında başarızlık örneği sergilediği belirtildi.

Kuzey Sina'da dün iki güvenlik noktasına düzenlenen bombalı saldırıda 30 kişi hayatını kaybetmiş, 31 kişi yaralanmış, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, terör sorununu kökünden çözmek için Gazze sınırında sıkı güvenlik önlemleri alınacağını açıklamıştı. Güvenlik önlemleri kapsamında, ikinci bir uyarıya kadar Refah Sınır Kapısı'nın kapatılması talimatı verilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler