YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatından Yemen açıklaması
Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatından Yemen açıklaması
28 Mart 2015 00:55
Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Yemen'de yaşananların sebeplerinin "meşruiyete darbe yapılması", "devrimlere karşı mücadele", "halkın iradesinin görmezden gelinmesi" olduğunu belirtti.

İhvan'ın resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, "Kardeş ülke Yemen'de yaşananların yakından takip edildiği" ifade edildi.

Açıklamada, "Bölgede ve Yemen'de yaşanan krizlerin sebepleri, meşruiyete darbe yapılması, devrimlere karşı mücadele, halkların iradesinin görmezden gelinmesi ve silah gücüyle dayatmada bulunulmasıdır" denildi.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Girişimi çerçevesinde yapıcı bir diyalog çağrısı yapılan açıklamada ayrıca, Yemen halkının iradesine ve devrimine saygı duyulması talep edilerek, devrimin "darbe yapılmaması gereken meşru bir rejimi" beraberinde getirdiği ifade edildi.

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Aden'i "geçici merkez" ilan etmesi ve bazı ülkelerin diplomatik temsilciliklerini burada sürdüreceği yönündeki açıklamalarının ardından Husiler, "karşı direnişin merkezi" haline gelen Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmişti. Hadi yönetiminin üst düzey yetkililerinin Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısının ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Husilere yönelik operasyon başlatmıştı.

Söz konusu operasyona Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır katılıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler