YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'daki idam davalarından birisi iptal
Mısır'daki idam davalarından birisi iptal
03 Aralık 2015 13:41
Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii hakkında "Rabia operasyon odası" davasında verilen idam cezası iptal edildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Temyiz Mahkemesi, Ceza Mahkemesinin Bedii hakkında verdiği idam cezasının iptali talebiyle savunma heyeti tarafından yapılan itirazı kabul etti.

Bu karar gereği, Temyiz Mahkemesi konu ile ilgili dava dosyasını sanığın tekrar yargılanması için başka bir Ceza Mahkemesine verecek ve Bedii tekrar yargılanacak.

Geçen ekim ayında yapılan dava duruşmasında,avukat Selim el-Avva, Bedii'nin salonda bulunmaması nedeniyle duruşmanın ertelenmesini istemişti.

Erteleme talebinde Avva ayrıca yargıçtan, güvenlik birimleri tarafından yapılan dava ile ilgili soruşturmaları dikkate almamasını, söz konusu soruşturmalar ile sanıkların ifadeleri arasında çelişki olduğuna da dikkati çekmiş, bunun üzerine yargıç avukatın talebini kabul ederek, karar duruşmasını ertelemişti.

Yargıç Muhammed Naci Şehate başkanlığındaki Cinayet Mahkemesi heyeti 11 Nisan 2015'te İhvan lideri Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında idam cezası vermişti.

Rabia ve Nahda Meydanlarının boşaltıldığı 14 Ağustos 2013 tarihinden kısa bir süre sonra tutuklanan Muhammed Bedii hakkında bu zamana kadar 3 ayrı idam ve 154 sene hapis cezası verildi. Bedii'nin oğlu Ammar Muhammed Bedii (37) ise 16 Ağustos'taKahire'deki gösteriler sırasında başına isabet eden iki kurşunla hayatını kaybetmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler