YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'daki darbe karşıtı öğrenci gösterileri
Mısır'daki darbe karşıtı öğrenci gösterileri
13 Ekim 2014 16:57
Mısır'ın bir çok kentindeki üniversitelerde, darbe karşıtı gösteriler düzenlendi.

İskenderiye Üniversitesinde eylem yapan darbe karşıtı öğrencilerle üniversitenin özel güvenlik görevlileri arasında çıkan tartışmanın büyümesi sonucu, edebiyat fakültesinin önündeki elektronik kapının ateşe verildiği belirtildi.

Ezher Üniversitesinin Dekahliye'deki kampüsünde de öğrenciler, tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle gösteri yaptığı. Eyleme müdahale eden güvenlik güçleri gaz bombası kullandı. Fakültelere giriş çıkışları yasaklayan güvenlik güçlerinin çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldığı bildirildi.

Kahire Üniversitesi'ndeki bazı öğretim görevlileri de Bakanlar Kurulu'nun yükseköğretim kanununda, "rektörün, soruşturma yapmaksızın öğrenci ve hocaların üniversiteyle ilişiğini kesmesine olanak sağlayan" düzenlemesini protesto etti.

Gösteriye katılanlar, "Disiplin kuruluna sevk edilmeden üniversiteden atılan öğrencilerle dayanışma içindeyiz", "Yükseköğretim kanununda düzenleme yapılmadığı yönünde resmi bir açıklama yapılmasını istiyoruz" ve "Anayasa yargısız infaz olmayacağını öngörüyor" yazılı pankartlar taşıdı.

Askerin yönetime müdahale ettiği Mısır'da geçen yıl da üniversitelerde sık sık darbe karşıtı gösteriler düzenlenmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler