YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da tutuklu İhvan yöneticisi yaşamını yitirdi
Mısır'da tutuklu İhvan yöneticisi yaşamını yitirdi
01 Eylül 2015 23:29
Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinden Hüsni Hayri Diyab el-Afifi'nin, bu akşam, kaldırıldığı Ebu Zabel Cezaevi Hastanesi'nde sağlık durumunun kötüleşmesi neticesinde yaşamını yitirdiği bildirildi.

Afifi'nin savunma heyetinde yer alan Halid el-Kumi, AA muhabirine yaptığı açıkalmada, "Kanser tedavisi gören ve son zamanlarda sağlık durumu kötüleşen İhvan yöneticilerinden Hüsni Diyab, cezaevi hastanesine nakledilmesinin ardından hayatını kaybetti" dedi. Müvekkilinin iki yılı aşkın süredir cezaevinde bulunmasına rağmen mahkemeye sevk edilmediğini ve serbest bırakılması yönünde verilen tüm dilekçelerin de reddedildiğini anlatan Kumi, cezaevi yönetimini, son dönemde artan rahatsızlığına rağmen almak zorunda kaldığı özel tedavi için Afifi'ye izin vermemekle suçladı. 

Afifi Cezaevi Hastanesi'nde hayatını kaybetti

Öte yandan emniyet kaynakları Temmuz 2013'ten bu yana cezaevinde bulunan Hüsni Hayri Diyab Afifi'nin Ebu Zabel Cezaevi Hastanesi'nde hayatını kaybettiğini doğruladı.  

Hastane kaynakları da Afifi'nin karaciğer kanseri olduğunu, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye kaldırıldığını ancak doktorların tüm çabasına rağmen akşam saatlerinde yaşamını yitirdiğini aktardı.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından cezaevlerinde sık sık meydana gelen ölümler ailelerin yanı sıra pek çok kesim tarafından "tıbbi ihmal" olarak nitelendiriliyor. Mısır yönetimi ise "tıbbi ihmal" iddiasını reddederek karakol ve cezaevlerinde tutuklular için gerekli tüm imkanların sağlandığını ileri sürüyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler