YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da tutuklu El Cezire muhabiri Greste serbest bırakıldı
Mısır'da tutuklu El Cezire muhabiri Greste serbest bırakıldı
01 Şubat 2015 22:32
Mısır'da, "Müslüman Kardeşler Teşkilatı lehine yanıltıcı haber yaptıkları" gerekçesiyle 29 Aralık 2013'te tutuklanan El Cezire muhabirlerinden Avustralyalı Greste, Cumhurbaşkanı Sisi'nin onayıyla serbest bırakıldı.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin onayıyla cezaevinden çıkan Peter Greste'nin, sınır dışı edilmesine karar verildi.

Avukat Şaban Said, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Geçen ay, aralarında Greste'nin de bulunduğu Marriott Terör Hücresi davasında yargılanan sanıkların Cumhurbaşkanlığı tarafından affedilmelerine ilişkin temaslarda bulunuldu ve Greste serbest bırakıldı. Bunun, diğer sanıkların en kısa zamanda serbest bırakılmalarına yönelik bir işaret olmasını umut ediyoruz" dedi.

Mısır asıllı Kanadalı gazeteci Muhammed Fehmi ve arkadaşları Avustralya vatandaşı Peter Greste ve Bahir Muhammed, 29 Aralık 2013'te, "Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) lehine yanıltıcı haber yaptıkları" iddiasıyla tutuklanmıştı.

Kahire Ceza Mahkemesi, geçen yıl haziran ayında söz konusu gazetecileri, 7 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırmıştı. Temyiz mahkemesi ise 1 Ocak 2015'te 3 kişi hakkında verilen hapis cezasını bozarak, yeniden yargılanmalarına karar vermişti.

Mısır'da cumhurbaşkanının "yargılanan yabancıların, nihai karar öncesinde ülkelerine teslim edilmesi" yetkisi bulunuyor.

"Fahmi ve Muhammed unutulmamalı"

Af Örgütü'nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Hassiba Hadj Sahraoui, Greste'nin Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin onayıyla ülkeden sınır dışı edilmesi kararının rahatlatıcı olduğunu belirterek, "Dünya Greste'nin sınır dışı edilmesi kararıyla, hala demir parmaklıklar ardında bulunan Muhammed Fahmi ve Baher Muhammed'i unutmamalı" dedi. 

Hassiba Hadj Sahraoui, üç gazetecinin de uydurma suçlamalarla karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, Muhammed Fahmi ve Baher Muhammed'in haksız ve nedensiz yere alıkonulduklarını bildirdi.

Sahraoui ayrıca, Greste'nin sınır dışı edilmesi kararının Mısırlı ve Katarlı yetkililer arasındaki uzlaşıdan birkaç hafta sonra gerçekleştiğine dikkati çekerek, "Gazetecilerin, Mısır hükümeti ile El Cezire'nin sahibi olan Katar arasındaki sorunda siyasi piyonlar olarak kullanıldığı giderek daha açık bir hale geldi. Bu kişilerin hayatlarıyla bu kadar düşüncesizce oynanması kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler