YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da son durum...
Mısır'da son durum...
02 Mart 2011 11:43
Halk ayaklanmasıyla koltuğu bırakmak zorunda kalan devrik lider Hüsnü Mübarek sonrası Mısır'da hayat normalleşirken, can güvenliği nedeniyle ülkeyi terk eden yabancı üniversite öğrencileri de dönmeye başladı.

Mısır'da, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifasıyla sonuçlanan halk ayaklanmasının ardından günlük hayat normalleşirken, olaylar nedeniyle Kahire'yi terk eden yabancı üniversite öğrencileri de dönmeye başladı.

Türk Talebe Derneği Başkanı Ömer Ercan,  yaptığı açıklamada, El Ezher Üniversitesi'nde yaklaşık 15 bin öğrencinin öğrenim gördüğünü, bunlardan 500'ünün Türk olduğunu belirtti.

Halk ayaklanması nedeniyle yabancı öğrencilerin tedirgin olduğunu ifade eden Ercan, başta Avrupalı öğrenciler olmak üzere kendini güvende hissetmeyen pek çok öğrencinin hem Mısır'daki olaylar, hem de sömestr tatilinin yaklaşması nedeniyle bir ay önce ülkelerine gittiğini söyledi.

Ercan, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifasının ardından protestolar hız kestiği ve gelecek hafta üniversitede dersler başlayacağı için giden öğrencilerin Kahire'ye dönmeye başladığını söyledi.

Olaylar sırasında ortaya çıkan tedirginliğe rağmen üniversitede ve Mısır genelinde Türklere yerel halk ile El Ezher Üniversitesi öğretim üyelerinin samimi ve sıcak davrandığını anlatan Ercan, ''Türkiye'nin dış politikadaki tavrı nedeniyle bizim için Mısır'da son 5 yılda yaşam çok daha kolay hale geldi. Mısır halkının Türklere sempatisi zaten vardı, ancak özellikle son 5 yılda bu sempati özel bir sevgiye dönüştü. Hocalar bile sık sık bizleri kahve içmeye davet eder oldu. Mısırlı öğrenci arkadaşlar da Türkiye'yi örnek aldıklarını söylüyorlar. Kendi ülkelerinde de Türkiye'deki demokrasiyi yaşamak istediklerini, hayranlıklarını dile getiriyorlar'' dedi.

Endonezyalı El Ezher Üniversitesi öğrencisi Fadli Cafer, Mısır'daki siyasi ve sosyal gerginlik sırasında Mısırlı bazı öğrencilerin sınıflarına gelerek yabancı öğrencilerden gösterilere katılmalarını istediğini, bu durumun yabancı öğrencileri endişeye sevk ettiğini söyledi.

Bunun üzerine 4 bin 500 Endonezyalı öğrencinin hemen hemen yarısı ile diğer Avrupalı ve Afrikalı öğrencilerin bir bölümünün ülkelerine döndüğünü anlatan Cafer, ülkede hayatın normale dönmeye başlaması ve El Ezher Üniversitesi yönetiminin yabancı öğrencilere kötü davranılmaması yönündeki açıklamaları üzerine arkadaşlarının Kahire'ye gelmeye başladığını söyledi. Cafer, ''Ben Endonezya'ya gitme gereği duymadım. Zaten eski günlere de kısa sürede geri dönüldü. Herkes Kahire'ye gelebilir. Kısa süreli sıkıntıların ardından şimdi dışarıda güvenle dolaşabiliyoruz'' diye konuştu.

TAHRİR MEYDANI'NDA DURUM

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Mübarek'in istifasıyla gerilimin azalmasına karşın başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda zaman zaman protesto gösterilerine rastlanıyor.

Meydanda toplanan, aralarında çocuklar ve kadınların da bulunduğu göstericiler, attıkları sloganlarla Mübarek yanlısı olduğunu düşündükleri hükümetin de gitmesini istiyor.

Göstericiler, üzerinde olaylar sırasında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının olduğu pankartlar taşıyor.

Bu arada, kamu binaları, Kahire Müzesi, Opera binası ve beş yıldızlı otellerin bulunduğu kent merkezine çıkan pek çok bulvarda ordu, tank ve zırhlı askeri araçlar bulunduruyor.

Tahrir Meydanı'na çıkan tüm yollarda sık sık devriye noktaları oluşturan ordu, sıkı güvenlik kontrolleri yapıyor. Gece, araçlarla kent merkezine girişe izin verilmiyor.

Halkın askerlere sempatiyle yaklaştığı, tankların üzerine çıkarak askerlerle fotoğraf çektirdiği ve sohbet ettiği görülüyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler