YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da son durum...
Hüsnü Mübarek'in dünyanın beklentilerini boşa çıkararak görevinde kalmak konusunda ısrarcı olmasının ardından bugün gözler yine Kahire'de.
Mısır'da son durum...
11 Şubat 2011 / 12:08 Güncelleme: 11 Şubat 2011 / 12:10

İşte dakika dakika Mısır'da yaşananlar:

11.49: ORDUDAN MÜBAREK'E DESTEK


Diğer yandan Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin bugün sabah saatlerinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, dün Mübarek'in de dediği gibi sıkıyönetimin istikrar sağlandıktan sonra kaldırılması gerektiği söyledi ve bu yıl içerisinde adil bir seçimin gerçekleştirileceği taahhünde bulundu.

Konsey, dünkü açıklamasında "halkın taleplerinin karşılanacağını" söylemiş ve bu da darbe olacak söylentilerini artırmıştı.

17 gündür süren protestoların ardından dün Mübarek'in görevi bırakması bekleniyordu. Üstelik bu beklenti, yalnızca Mısırlı yetkililer tarafından değil başta CIA başkanı olmak üzere yabancı birçok kişi ve uluslararası haber ajansı tarafından da dile getiriliyordu.  

MISIR’IN EN KRİTİK GÜNÜ

BBC'nin Kahire'de bulunan muhabiri Jon Leyne, son durumu BBC'nin internet sitesine yazdı. Leyne durumu şöyle değerlendirdi: "Bugün farklı noktalarda protestolar planlanıyor.

Devlet televizyonunun binası ve başkanlık sarayı hedef haline gelebilir. "Bunun olması durumunda protestocular, orduyla doğrudan karşı karşıya gelmiş olacaklar. Generallerin burada takınacağı tavır kritik önemde ancak bir diğer önemli husus da alt kademedeki subayların protestocuların dağıtılması yönünde bir emir verilmesi durumunda buna uyup uymayacakları.

Krizde şu ana kadarki en tehlikeli anları yaşıyoruz. Hem Mısır'ın hem de muhtemelen Ortadoğu'nun tamamının geleceği şu anlarda belirleniyor."
 

Mübarek'in görevinde kalarak, yetkilerini Yardımcısı Ömer Süleyman'a vermesi yalnızca dünyada değil Mısır'da da hayalkırıklığı yarattı. Bugün yine yüz binlerce kişi Tahrir Meydanı'nda toplandı.

Göstericilerin, Başkanlık Sarayı'na yürüme kararı aldığı bildiriliyor. Tahrir (Kurtuluş) Meydanı'nda toplanan kalabalığın kalabalığın sayısının Cuma namazının ardından milyonları bulacağı ifade ediliyor. Mübarek'e "yallah" diye seslenen protestocuların, istifa çağrıları sürüyor.

11.38: "MİLLİ DİYALOĞU" YÜRÜTMEK İÇİN "AKİL ADAMLAR" ARASINDAN BİR BAŞBAKAN YARDIMCISI ATANMASI PLANLANIYOR

Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'ın Başbakan Ahmet Şefik'ten, "milli diyalog" için bir başbakan yardımcısı atamasını istediği bildirildi.

Resmi haber ajansının bildirdiğine göre Süleyman, muhalefet güçleri ve bağımsız şahsiyetlerle diyaloğun yürütülmesinde sorumluluğu alacak bir başbakan yardımcısı atanması ve bu kişinin, ülkedeki krizin çözümü için hükümetle görüşmelerde bulunan "akil adamlar" arasından seçilmesini istedi.

"Akil adamlar" konseyinde önde gelen işadamları, akademisyenler ve hukukçular bulunuyor.

11.36: MISIR MALİYE BAKANI RIDVAN: "ASKERİ DARBE MISIR'I OLUMSUZ YÖNDE ETKİLER"


Mısır Maliye Bakanı Semir Rıdvan, askeri bir darbenin Mısır'ı olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

Rıdvan İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye verdiği demeçte, Mısır'da olası bir darbenin ülke ekonomisi için "bir tehdit olduğunu" belirterek, "darbe kabusu herkes, gençler ve ekonomi için çok kötüdür. Bu kaçınmak istediğimiz bir senaryodur" diye konuştu.

Yaptığı açıklamada ordunun gösteriler karşısındaki tavrına da değinen Rıdvan "ordunun üst düzeyde disiplinli olduğunu ve gençlere ateş açmama kararı aldığını düşünüyorum. Bu çıkmaz sonsuza kadar devam edemez" dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifa etmemesine öfkelenen göstericilerin bu öğleden sonra yeni protesto gösterileri düzenlemeyi planladığı bildiriliyor.

11.03: MISIR'DA BAZI SUBAYLAR PROTESTOCULARA KATILIYOR


Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidarına karşı gösteriler sürerken, silahlı kuvvetlerden orta kademede 15 subay Mübarak'e karşı halk hareketine katıldı.

Cuma sabah namazından hemen sonra telefonla Reuters ajansına açıklamada bulunan Binbaşı Ahmed Ali Şuman, "Silahlı kuvvetlerin halkla dayanışma hareketi başlamıştır" dedi.

Başkent Kahire'nin Tahrir Meydanı'ndaki gösteride dün gece halka hitap eden Ali Şuman, "rütbeleri yüzbaşı ile yarbay arasında 15 subay halk hareketine katıldı" diyerek, silahını orduya teslim ettiğini de bildirdi.

Şuman, harekete katılan diğer subayların da cuma namazından sonra halkla konuşacağını belirtti.

Tahrir Meydanı'nın batı girişini korumakla görevlendirildiğini belirten Şuman, diğer subayları da Mübarek karşıtı gösterilere katılma çağrısı yaptığını belirtti.

Mısır'da ordu, halk hareketine karşı kuvvete hiç başvurmadı.

Ancak bazı göstericiler askerlere kızgın. Tahrir'deki göstericilerden Salih Bazuni, "Mübarek çeteleri bu meydanda halktan 300 kişiyi şehit etmişken ordu kenarda nasıl seyirci kalabildi" dedi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler