YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da son durum...
Mısır'da halk isyanı sürüyor... Son gelişme Filisitnili'lerin Mısır'a girişinin yasaklanması oldu... İşte Mısır'da son gelişmeler...
Mısır'da son durum...
09 Şubat 2011 / 17:11 Güncelleme: 09 Şubat 2011 / 17:40

14.35: FİLİSTİNLİLERİN MISIR'A GİRİŞİ YASAKLANDI

Filistinlilerin Mısır'a girişlerinin yasaklandığı bildirildi. Mısır göçmen servisinden adını açıklamak istemeyen bir yetkili, Filistinlilerin Mısır'a girişlerinin yasaklandığına dair bir yönerge aldıklarını, bu çerçevede Kahire havaalanına inen 12 Filistinlinin geri gönderildiğini belirtti. Yetkili, "Filistinlilerin Mısır'a girişinin engellenmesi yönünde talimat var. Bugün 12 Filistinli bu talimata uygun olarak geldikleri ülkelere gönderildi" dedi.

Havaalanından bir kaynak da, havayolu şirketlerinin Filistinlileri Mısır'a getirmemeleri yönünde uyarıldıklarını belirtti. Filistin'in Kahire Büyükelçiliğinden bir yetkili, yasağı doğruladı ve bunun Mısır'da yaşayan veya bir Mısırlıyla evli olan Filistinlileri kapsamayan, "geçici bir önlem olduğunu" söyledi.

14.08: MISIR'IN GÜNEYİNDEKİ ÇATIŞMALARDA BİR PROTESTOCU ÖLDÜ


Mısır'ın batısındaki bir vilayette, göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda bir protestocunun öldüğü, bazılarının yaralandığı bildirildi.

Güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre, ülkenin batı çöllerinde bir vahayı da içeren Yeni Vadi'deki çatışmalar dün başladı ve bugün de devam etti.

Kahire'nin 500 kilometre güneyinde bulunan vilayette protestolara 3 bin kişinin katıldığı ve bunun güvenlik kaynaklarınca bu bölgede kaydedilen Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek karşıtı ilk büyük gösteri olduğu belirtildi.


13.32:
CUMHURBAŞKANI MÜBAREK RUSYA'NIN ORTADOĞU TEMSİLCİSİYLE GÖRÜŞTÜ

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Rusya'nın Ortadoğu özel temsilcisi Aleksandır Saltanov ile görüştü. Mena ajansına göre, Kahire'de yapılan görüşmenin ardından basına açıklama yapılmadı.

Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek, dün yine Kahire'de, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid El Nahyan'la biraraya gelmişti.

11.28:
EL GAD PARTİSİ LİDERİ EYMEN NUR: "DİYALOG GÖRÜŞMELERİ CİDDİYETTEN UZAK"

Mısır'daki muhalefet partilerinden El Gad'ın lideri Eymen Nur, hükümet ile muhalefet arasında başlayan diyalog görüşmelerini "ciddiyetten uzak ve gerçekçilikten yoksun" olarak nitelendirdi.

Ülkedeki son durumla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Eymen Nur, görüşmelere tüm parti ve grupların davet edilmediğini belirterek, "Sistem yıllardan beri muhalefetle kurmadığı diyaloğu şimdi kuruyor. Bu sistem hatalarla dolu bir sistemdir ve kalıcı, özgürlükçü ıslahat yapmaktan acizdir" dedi.

El Gad (Yarın) Genel Başkanı Nur, hak ve özgürlükler istediklerini vurgulayarak, "Mübarek rejiminin ülkeyi fesatla 30 yıl boyunca yönettiğini" iddia etti.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifa etmesi veya yetkilerini devretmesini istediklerini anlatan Eymen Nur, "Biz kriz isteyen taraf değiliz. Bu süreçte herkes ciddi olmalıdır. Haklarımızın bize verilmesi gerek. Tarihte olduğu gibi güçlü bir Mısır istiyoruz. Mısır'ın özgür ve demokratik olmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Nur, "özgürlüğün Mısır sokaklarında başladığını", bu sürecin sorunsuz bir şekilde bir sonuca ulaşması yönünde çaba sarf ettiklerini ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Türk halkının Mısır'da yaşanan olaylarla ilgili olarak "onurlu bir tutum" takındığını belirten Nur, "Bizim ortak kültür ve tarih değerlerimiz var. Türkiye bunun bilincinde. Başta Türkiye Başbakanı olmak üzere Türk halkına gösterdikleri onurlu tepkiden dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler