YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da sıcak gelişme
Mısır'da sıcak gelişme
11 Şubat 2011 09:38
El Arabiya: Ordu önemli bir açıklama yapacak dedi...
El Arabiya gazetesi Mısır'daki olaylarla ilgili 'Ordu, önemli bir açıklama yapacak' duyurusunda bulundu.

İşte dakika dakika Mısır'da yaşananlar...


07.19: HÜSNÜ MÜBAREK'İN YETKİLERİNİ DEVRETTİĞİ ÖMER SÜLEYMAN "GÖLGE ADAM" OLARAK BİLİNİYOR

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in, istifa etmeyip yetkilerini devrettiği Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'ın, "gölge adam" olarak bilindiği belirtildi.

Uzmanlara göre, 1934 yılında, yukarı Mısır bölgesinde yer alan Qina kentinde varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ömer Süleyman, yıllarca gölgede kalarak, Mısır dış siyasetinin netameli ve el yakan dosyalarını yönetti. Bu görevi yaparken kilit rol oynayan Süleyman, İsrail-Filistin ihtilafı ile ilgili dosyaları da yönetti. General üniformasını bırakıp sivil kıyafetler giyen Süleyman, hep gölgede kalarak, İsrailli yetkililerle de, Filistin Hamas örgütüyle de görüştü ve 2008 yılının sonlarında Gazze savaşının bitmesini sağladı. Süleyman, "özel görevlerin" ve "İsrail-Filistin ile ilgili stratejik dosyaların" adamı oldu.

Süleyman ile birçok kez karşılaşan önemli bir Avrupa ülkesinin eski bir istihbarat şefi, AFP'ye yaptığı açıklamada, Süleyman'ın son derece açık, biçimli, kurnaz bir karaktere sahip olduğunu ifade etti. "Süleyman'a herkes saygı duyar ve inandırıcı bulur" diyen eski istihbarat şefi, "Ordudan gelen Süleyman, Cumhurbaşkanının gözleri ve kulakları gibidir ve Mısır'ın ulusal çıkarlarına son derece büyük önem verir" dedi.

Mısır'da muhalif lider Muhammed El Baradei ise Amerikan haber kanalı CNN'e yaptığı açıklamada, Mübarek'in yetkilerini Süleyman'a devretmekle herkesi aldattığını söyledi. "Ömer Süleyman'ın, Hüsnü Mübarek'in devamı olduğunu" vurgulayan El Baradei, "Süleyman ve Mübarek ikiz kardeş gibidir, ikisi de Mısır halkı için kabul edilemez" diye konuştu.

El Baradei şunları söyledi:

"Mübarek iktidarda kalma pahasına ülkeyi tehlikeye atıyor. Bir devlet başkanı için yetkisiz kalmak küçük düşürücü bir durumdur ama Mübarek cumhurbaşkanı kalmak istiyor, bu son derece şaşkınlık verici bir durum ama en büyük korkum, bu durumun Mısırlıların öfkesini daha artırması ve şiddet olaylarına yol açmasıdır."

El Baradei, internetteki sosyal paylaşım sitesi Twitter'a yazdığı mesajda, "Mısır'ın patlayacağı" yönünde uyarıda bulunmuş ve "ordunun ülkeyi kurtarmak için bir an önce müdahale etmesi gerektiğini" savunmuştu.

05.44: ÇİN VE MISIR DIŞİŞLERİ BAKANLARI TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTI


Çin ve Mısır dışişleri bakanlarının telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçi, Mısır hükümetinin ülkede mevcut zorlukları giderip istikrar ve gelişme sağlamak için gerekli yeteneğe ve akla sahip olduğuna inandıklarını söyledi.

Şinhua Haber Ajansının haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret eden Yang, Çin'in Mısır'daki durumu yakından izlediğini söyleyerek, ''Ortadoğu'da etkili bir ülke olan Mısır'daki istikrarın bölge istikrarı için hayati önem taşıdığını'' belirtti.

Mısır'ın iç işlerini kendisi tarafından kararlaştırılması gerektiğini kaydeden Yang, ülkenin dış müdahaleye ihtiyacı olmadığını savundu.

Mısır Dışişleri Bakanı Ebul Geyt de Mısır'daki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Ebul Geyt, Mısır hükümetinin toplumsal istikrarın korunması ve asayişin normale dönmesi için çeşitli önlemler aldığını kaydetti.

05.30: BM: ''GENEL SEKRETER, MISIR'DA HALKIN MEŞRU STEMLERİNİ KARŞILAYACAK ŞEFFAF, DÜZENLİ VE
BARIŞÇIL BİR GEÇİŞİN YAŞANMASINI İSTİYOR''


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Mısır'da halkın meşru isteklerini karşılayacak şeffaf, düzenli ve barışçıl bir geçişin yaşanmasını istediği bildirildi.

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban Ki-mun'un, Mısır'da yaşanan gelişmeleri çok yakından takip ettiği, Mısır'daki halkın, aralarında özgür, adil ve güvenilir seçimlerin yapılması da dahil tüm meşru isteklerini karşılayacak şeffaf, düzenli ve barışçıl bir geçiş döneminin olmasını istediği ifade edildi.

Genel Sekreterin, Mısır'da halkın kendi geleceğini kendisinin tayin etmesi gerektiğini vurguladığı belirtilen açıklamada, ''Genel Sekreter, Mısır'daki geçiş döneminde, insan haklarına tam olarak saygı gösterilmesi, tüm taraflarla içten ve kapsayıcı bir diyalog kurulması çağrısında bulunmakta, BM'nin de bu süreçte Mısır'a yardım etmeye hazır olduğunu belirtmektedir'' denildi.

Genel Sekreterin Mısır'daki liderliğe ifade özgürlüğü ve toplanma hakkına saygı göstermesi çağrısında da bulunduğu, ayrıca ülkede tüm tarafları itidale ve şiddetten kaçınmaya davet ettiği bildirildi.

05.21: HÜSNÜ MÜBAREK'İN İSTİFA ETMEMESİ ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANINDA HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI


ABD'nin New York kentinde bulunan Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in konuşmasını ''hayal kırıklığı'' olarak niteledi.

BM'nin Almanya temsilciliğinde yaptığı açıklamada Westerwelle, Mübarek'in konuşmasının ''ileri doğru atılmış bir adım olmadığını'' ifade etti.

Mübarek'in konuşmasının Mısır'daki gerilimin azaltılmasına katkıda bulunmayacağını belirten Westerwelle, ''Uluslararası toplumun endişeleri, öncesine nazaran bu konuşmadan sonra daha da arttı'' dedi.

Mısır'daki göstericileri şiddetten vazgeçmeleri gerektiği yönünde çağrıda bulunan Westerwelle, ''Mısır'daki değişikliğin barışçıl bir şekilde yapılmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Westerwelle'nin bugün BM Güvenlik Konseyinin görüşmelerine katılması bekleniyor.

05.06: ABD VE FRANSA, OLUŞTURULACAK OLAN YENİ HÜKÜMETTE AŞIRI DİNCİLERE YER VERİLMESİNİ İSTEMİYOR

ABD ve Fransa, Mısır'da yeni bir hükümetin oluşturulmasına götürecek olan siyasi geçiş dönemine ülkedeki aşırı dincilerin hakim olmasını istemediğini belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı James Steinberg, ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmada, ''Mısır'daki geçiş döneminin, aşırı çevreler veya demokrasi ve açık siyasi sürece inanmayanlar tarafından rehin alınmayacağı konusunda emin olmak istiyoruz'' diye konuştu.

Steinberg, konuşmasında şunları söyledi:

''Oluşturulacak olan hükümetin açık görüşlü, demokratik, hoşgörülü, kadın haklarına, azınlıklara ve dini haklara saygılı bir hükümet olması için yoğun çaba harcıyoruz. Kim olursa olsun, hangi grup olursa olsun, eğer demokrasi ve özgürlük değerlerine, kadın, azınlık haklarına ve dini haklara saygı göstermez ise yeni hükümette girmek için desteğimizi alamaz.''

''DİNİ BİR DİKTATÖRLÜK OLMAMALI''

Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy katıldığı bir televizyon programında, Fransa'nın İran örneğinde olduğu gibi Mısır'ın da bir dini diktatörlüğe dönüşmesini istemediğini belirterek, ''Umarım Mısır, geçmişte İran'ın yaptığı gibi dini diktatörlük yoluna değil de demokrasi yoluna yönelir'' diye konuştu.

LONDRA

İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague, Mısır'daki iktidar değişikliğinin acilen yapılması çağrısında bulundu.

Hague, BBC radyosuna yaptığı açıklamada, ''Mısır'da patlak veren krizin başından beri söylediğimizi yineliyoruz, geniş tabanlı bir hükümetin oluşturulmasına götürecek geçişin acil ama düzenli olması gerekiyor'' şeklinde konuştu.

Hague, ''Tek istediğimiz, Mısırlıların sorunlarını demokratik ve barışçıl yollarla çözmeleri'' diye sözlerine ekledi.

DİĞER TEPKİLER

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, yaptığı açıklamada, Mısır'daki siyasi değişikliğin ''şimdi'' yapılması gerektiğini belirtti.

Avustralya Başbakanı Julia Gillard da ''Mısır'daki iktidar değişikliğinin düzenli, sakin ve barışçıl olması gerekiyor'' dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifa etmeyip yetkilerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'a devretme stratejisini onaylayan Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon ise yaptığı açıklamada, ''Mısır'da reform ihtiyacının acil olmasının aşikar olmakla birlikte, bu reform süreci aşırılığa, şiddete ve hoşgörüsüzlüğe götürecek bir iktidar boşluğu da yaratmaması gerekiyor'' diye konuştu.

04.37: OBAMA: ''MISIR HÜKÜMETİNİN GERÇEK DEMOKRASİYE DOĞRU İNANDIRICI, SOMUT VE AÇIK BİR YOL ORTAYA KOYMASI GEREKLİ''

ABD Başkanı Barack Obama, Mısır hükümetini, yapılan değişimleri anlatma ve Mısır halkının istediği demokrasi ve temsil gücü yüksek bir hükümete uzanan adım adım süreci açık ve kesin bir dilde ifade etme yönünde süratle harekete geçmeye çağırarak, ''Mısır hükümetinin gerçek demokrasiye doğru inandırıcı, somut ve açık bir yol ortaya koyması gerekli'' dedi.

Obama, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in konuşmasının ardından yazılı açıklama yaptı.

''Mısır halkına, iktidar geçişi olduğunun söylendiğini ancak bu geçişin hemen, anlamlı ve yeterli olup olmadığını henüz açık olmadığını'' belirten Obama, ''Çok sayıdaki Mısırlı, yönetimin demokrasiye gerçek bir geçiş konusunda ciddi olduğuna ikna olmuş değil'' ifadesini kullandı.

Obama, Mısır halkı ve dünyaya net biçimde konuşmanın, Mısır yönetimin sorumluluğunda olduğunu ifade ederek, Mısır hükümetinin gerçek demokrasiye doğru inandırıcı, somut ve açık yol ortaya koyması gerektiğini ama hükümetin henüz bu fırsatı kullanmadığını vurguladı.

Obama, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''Bu olayların başlangıcından bu yana söylediğimiz gibi Mısır'ın geleceği Mısır halkı tarafından belirlenecektir. Ancak ABD olarak bir dizi ana ilkelerin yanında olduğumuzu da açıkça ortaya koyduk. Mısır halkının evrensel haklarına saygı gösterilmesi ve arzularının yerine getirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu geçiş sürecinin, geri döndürülemez bir siyasi değişimi ve demokrasiye doğru müzakere edilmiş bir yolu hemen ortaya koyması gerekiyor. Bu bağlamda Mısır'daki olağanüstü hal yasasının kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Mısır'daki muhalefet ve sivil toplumun geniş kesimleriyle yapılacak anlamlı müzakereler Mısır geleceği açısından şu önemli soruları ele almalı; tüm vatandaşların temel haklarını koruması, geri döndürülemez değişimi ortaya koymak için Anayasa ve diğer yasaların revize etmesi, özgür ve adil seçimlere doğru açık bir yol haritasının ortakça geliştirilmesi.''

''HALKININ ARZULARINA BASKIYLA VE ACIMASIZCA YANIT VERMEMELİ''

ABD Başkanı Obama, Mısır hükümetini, yapılan değişimleri anlatma ve Mısır halkının istediği demokrasi ve temsil gücü yüksek bir hükümete uzanan adım adım süreci açık ve kesin bir dilde ifade etme yönünde süratle harekete geçmeye çağırdı.

Mısır halkının evrensel haklarına saygı gösterilmesinin önem taşıdığını yineleyen Obama, tüm tarafların itidal içinde olması gerektiğini kaydetti. Obama, ''Şiddetten vazgeçilmeli. Hükümetin, halkının arzularına baskıyla ve acımasızca yanıt vermemesi gerekli. Mısır halkının sesine kulak verilmeli'' ifadesini kullandı.

Mısır halkının artık geriye dönüş olmadığını, ülkenin değiştiğini, geleceğin Mısır halkının elinde olduğunu açıkça ortaya koyduğu hatırlatan Obama, barışçıl toplanma hakkını kullananların, Mısır halkının çoğunluğunu oluşturduğunu ve Mısır halkının azametini temsil ettiğini kaydetti.

Obama, şöyle devam etti:

''Genç ve yaşlılar, zengin ve fakirler, Müslüman ve Hristiyanların bir araya geldiklerini ve değişim yönünde şiddet içermeyen çağrılarıyla dünyanın saygısını kazandıklarını gördük. Bu çabalarda gençler ön safhada yer aldılar ve yeni nesil ortaya çıktı. Mısır onların umutlarını ve sınırsız potansiyellerini yansıtmalı, en yüksek arzularını yerine getirmeli. Bu zor zamanlarda şunu biliyorum ki Mısır halkı azimine devam edecek ve şunu bilmeliler ki ABD onların dostu olmayı sürdürecek.''

02.18: EL BARADEY'DEN UYARI: ''MISIR PATLAYACAK, ORDU ÜLKEYİ KURTARMALI''


Mısır'da muhalif lider Muhammed El Baradey, ''Mısır patlayacak, ordu ülkeyi kurtarmalı'' dedi.

El Baradey, internetteki sosyal paylaşım sitesi Twitter'a yazdığı mesajda, ''Mısır'ın patlayacağı'' yönünde uyarıda bulundu ve ''ordunun ülkeyi kurtarmak için müdahale etmesi gerektiğini'' savundu.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devlet televizyonundaki konuşmasının ardından Twitter'da mesaj yazan El Baradey, mesajında, ''Mısır patlayacak, ordu hemen şimdi ülkeyi kurtarmalı'' şeklinde ifade kullandı.  

Hüsnü Mübarek, devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında, istifa etmeyip yetkilerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'a devretiğini açıklamıştı.

El Baradey, Amerikan dergisi Foreign Policy'ye yaptığı açıklamada, Devlet Başkanlığı yetkilerinin Süleyman'a devreldilmesi Mısır'a demokrasi getirmeyeceğini savunmuştu.

01.29: MISIR DEVLET TELEVİZYONU ÖNÜNDE GÖSTERİLER BAŞLADI


Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasının ardından muhalifler, Mısır devlet televizyonu ile Enformasyon Bakanlığı önünde protesto gösterisi yapmaya başladı.

Televizyon binası önünde toplanan yüzlerce protestocu, Mübarek aleyhine slogan attılar.

Enformasyon Bakanlığı ve devlet televizyonları binasına girmek isteyen bazı göstericilerin bölgede görevli askerlerce engellendiği, binaya girmeden slogan atan göstericilere ise müdahalede bulunulmadığı öğrenildi.
(AA)
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler