YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da muhalif lider gözaltında
Mısır'da muhalif lider gözaltında
11 Mayıs 2013 11:24
Mısır'da devrim sürecinde aktif rol alan muhalif gruplardan 6 Nisan Hareketi'nin kurucu lideri Ahmed Mahir gözaltına alındı.

6 Nisan Hareketi'nin kurucu lideri Ahmed Mahir, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in evinin önünde geçen Mart ayında yapılan gösterileri kışkırttığı gerekçesiyle Başsavcılığın talimatı üzerine gözaltına alındı.

Mahir'in, soruşturma kapsamında 4 gün süreyle gözaltında tutulacağı bildirildi.

Söz konusu eylemler sırasında göstericiler, İçişleri Bakanlığı'nı rejimin emrinde hareket etmekle suçlayarak, protesto amacıyla kadın iç çamaşırları taşımış ve pankartlar açmıştı.

Mısır'da 6 Nisan 2008'de kurulan ve Hüsnü Mübarek rejimini sona erdiren devrim sürecinin önemli aktörleri arasında yer alan 6 Nisan Hareketi'nde, 25 Ocak devriminden sonra görüş ayrılığı yaşanmıştı. Daha sonra ise 6 Nisan Hareketi/ Ahmed Mahir Cephesi ve 6 Nisan Hareketi/ Demokratik Cephe olarak ikiye ayrılmıştı.

Geçen yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Mübarek rejiminin son Başbakanı Ahmed Şefik'e karşı Muhammed Mursi'yi destekleyen 6 Nisan Hareketi, zaman içinde, devrimin hedeflerine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Mursi karşıtı siyasi çizgi izlemeye başladı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler