YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da Mübarek öfkesi...
Mısır'da Mübarek öfkesi...
05 Şubat 2011 07:08
Mübarek koltuğunda, protestocular ise Tahrir Meydanı’nda direniyor. Kahire’deki ikinci “Gazap Cuması”nda yüzbinlerce Mısırlı, Mübarek’e ‘yolculuk günü’ gösterisi düzenledi...

Kahire ve diğer birçok şehirde cuma namazını kılan Müslümanları saldırılardan korumak için Hıristiyanlar kalkan zinciri kurdu. 'Veda Cuması'nda halk Mübarek gidene kadar meydanlardan ayrılmayacağını yineledi...

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidarını sona erdirmekte kararlı olan halk dün cuma namazını Tahrir Meydanı'nda kıldı. Rejim karşıtlarının 'Kurtuluş Günü-Veda Cuması' adını verdiği günde Tahrir Meydanı'nda 2 milyon, İskenderiye'de 500 bin, 1,1 milyon nüfuslu Mansoura bölgesinde ise 500 bin kişi sokaklara indi. Meydan ve diğer şehirlerdeki milyonlar Cuma namazını topluca kıldı.

Hıristiyanlar kalkan oldu

Hıristiyanlar ve başka inançlardan protestocular meydanda cuma namazı kılan Müslüman protestocuların çevresinde saldırılara karşı insan zinciri oluşturdu. Cuma namazını kıldıran İmam Halid el Marakbi hutbesinde, "Özgür doğduk, özgür yaşayacağız. Zafere kadar sabırlı olmanızı istiyorum" dedi.

"Akil Adamlar" devrede

"Bizi temsil eden bir partimiz yok. Müzakere etmek isteyen, buraya gelir, konuşuruz" diyen imam, cemaatle birlikte ölenler için gözyaşı döktü. Namaz sona erer ermez toplananlar Mübarek için "defol, defol" sloganları attılar. Göstericilerin Cumhurbaşkanlığı sarayına yürümek istemesi üzerine devreye giren Akil Adamlar Komitesi, halktan soğukkanlı davranıp, sabırlı olmalarını istedi. Akil Adamlar:Halkın istekleri yerine getirilmelidir. Mübarek, yetkilerini yardımcısı Süleyman'a devretmeli. Bağımsız ve uzman kişilerin katılacağı ulusal hükümetin kurulmasını istiyoruz.'' açıklamasında bulundu.

Baradey ve Amr Musa meydanda

Gösterilerin merkezi olan Tahrir Meydanı, dün üst düzey isimleri de ağırladı. Mısır Savunma Bakanı Hüseyin El Tantavi ve Arap Birliği Başkanı Amr Musa, meydana gelerek protestocularla konuştu. Tantavi, olayların başlamasının ardından meydana gelen en üst düzey hükümet yetkilisi oldu. Tentavi, toplananlara ilk kez seslenerek, Mübarek'e atfen,"Size seçimde aday olmayacağını söyledi" dedi.

2 haftada 5 bin kişi yaralandı

Eylül ayındaki seçimlerde muhtemel adaylar arasında gösterilen Musa'ya, göstericiler de aday olması konusunda destek verdi. Musa, israil konusundaki sert tavrından dolayı Mübarek tarafından görevden alınmıştı.

Bu arada El Cezire televizyonu Mısır Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayanarak Mısır'da düzenlenen gösterilerde şimdiye kadar 5 bin kişinin yaralandığını açıkladı. Muhaliflerle Mübarek taraftarlarının çatıştığı Çarşamba gününden beri de 13 kişinin öldüğü belirtildi. BM insan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, şu ana kadarki gösterilerde ölenlerin sayısının 300'ün üzerinde olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Tahrir Meydanı'nda önceki akşamki çatışmalarda yaralanan ve güvenlik sebebiyle dışarı çıkartılamayan yüzlerce yaralı, güvenli bir şekilde hastanelere gönderilmeye başlandı.

AB liderleri ‘çekil’ demedi reform istedi

Avrupa Birliğine üye 5 ülkenin liderleri, Mısır'da siyasi geçiş sürecinin hemen başlaması gerektiği uyarısında bulundu ve ülke yönetiminin "halkının özlemlerini baskıyla değil siyasi reformla karşılamasını" istedi.

Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya liderleri, yayınladıkları ortak bildiride, Mısır'daki gelişmeleri "büyük bir kaygıyla" izlediklerini belirtti. AB liderlerinin halkının gitmesini istediği Mübarek'e bu yönde bir çağrı yapmaktan kaçınması, Avrupa Parlamentosunun ikinci büyük grubu sosyalistleri kızdırdı. AB Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, "AB liderleri sadece şiddeti kınayarak kolay yolu tercih ediyor. Çok daha sert olmalı ve Avrupa'nın, çaresizce maka mma yapışan Mübarek'e müsamaha göstermeyeceğini açıkça ortaya koymalıydılar" dedi.

Berlusconi'den destek!

Öte yandan İtalya Başbakanı Berlusconi, AB zirvesinde basma yaptığı açıklamada, "Mısır, Mübarek gibi bir devlet başkanını bırakmadan daha demok ratikbir sisteme doğru geçiş yapabilir. O, Batı'da ve ABD'de tüm Ortadoğu için referans nok tası ve en akil adam olarak değerlendiriliyor" dedi. İngiltere Başbakanı Ca meron ise Mısır yönetimini "haydutları kiralayarak protestocu lara saldırtmaması" konu . sunda uyardı.

Barack Obama'dan aşamalı geçiş planı

ABD, uzun yıllardır müttefiki olan ve Ortadoğu politika, sında önemli bir yer tutan Mısır'a karşı tavrını artarak devam eden gösteri eylemlerinin ardından değiştirdi. ABD Senatosu, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i iktidarı geçici bir hükümete devretmeye çağıran karar tasarısını onayladı.

Kongre'deki etkili isimlerden olan. Cumhuriyetçi Senatör John McCain ve Demokrat Senatör John Kerry tarafından hazırlanan tasarı, Senato'da kabul edildi. Bağlayıcılığı olmayan kararda, Mübarek'e, "demokratik bir siyasi sisteme düzenli ve barışçıl geçişi" derhal başlatması çağrısında bulunuluyor. Bu arada Beyaz Saray yönetiminin. Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık yönetimi ardından Mısır'da iktidarın karışıklığa müsade edilmeden nasıl yeni yüzlere devredilebileceğinin yollarını araştırdığı iddia edildi. Bu amaçla ABD temsilcilerinin Mısırlı yetkililerle görüştüğü açıklandı.

Süleyman seçime hazırlayacak

New York Times gazetesi'ne göre gündemde aşamalı bir geçiş var. Buna göre Cumhurbaşkanı Mübarek'in istifa edip yönetimi üç kişilik bir anayasa konseyine bırakıyor. Cumhurbaşkanı yardımcılığına getirilen Ömer Süleyman daha sonra ülkeyi seçimlere hazırlayacak bir geçiş hükümetinin başına geçiyor; üst düzey askeri yetkililerin de desteği ile ülkeyi yönetiyor. Yasaklı Müslüman Kardeşler de dahil muhalif güçlere, anayasal reform sürecinde etkin bir rol biçiliyor. Amerikalı sözcüler farklı olasılıkları da değerlendirdiklerini doğruladı.

ABD için telafisi olmayan bir yenilgi

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Ha-maney, ABD ve İsrail'in Mısır'ı kaybetmekten korktuklarını söyledi.

Halklarını hor gördüler

Hamaney, Tahran Üniversitesi bahçesinde verdiği cuma hutbesinde bölge haklarının özgürlük, adalet ve bağımsızlık hareketlerini övdü. Hamaney, gelişmelerin temelinde sadece ekonomik nedenlerin etkili olduğunun söylenemeyeceğini belirtti ve "Kıyamın asıl nedeni ABD'ye bağlı ve İsrail yanlısı yönetimlerin kendi halklarını küçük ve hor görmeleridir" dedi. Hamaney, halk hareketlerinin Arap ve İslam dünyasında köklü değişikliklere yol açabileceğini, Batılı ülkelerin onlarca yıldır bölge halkına reva gördüğü zulüm ve aşağılamaya son verebileceğini belirtti.

"Mısır'daki olaylar, ABD için telafisi mümkün olmayan bir yenilgidir" diyen Hamaney, "Siyonistler herkesten daha çok kaygılılar. Onlar, Mısır'ın yandaşlığını kaybederlerse nelerin olacağını biliyorlar" ifadesini kullandı. Mübarek'i "ABD ve İsrail'in hizmetindeki bir hain" olarak niteleyen Hamaney, Mübarek'in, Mısır halkını küçük düşürdüğünü ifade etti.

Kaostan korktuğu için çekilmiyormuş

Mısır'daki içkarışıklılıkdevam ederken Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ilk kez röportaj verdi. Amerikan ABC televizyon kanalına konuşan Hüsnü Mübarek, Christiane Amanpour'a yaptığı açıklamada, yeterince cumhurbaşkanlığı yaptığını ve iktidarı şimdi bırakmak istediğini ama ülkesini kaosun sarmasından korktuğundan bunu yapamadığını belirterek, Mısırlılar'ın aralarında savaşmalarını görmek istemediğini kaydetti. Mübarek ayrıca, o giderse Müslüman Kardeşler'in boşluğunu dolduracağı yönündeki uzun yıllardır dile getirdiği iddiasını da yineledi.

Oğlu kaçmadı sarayda

Bu, Mübarek'in gösterilerin başlamasından beri verdiği ilk röportajdı. 30 yıldır iktidarda olan Mübarek demecinde, oğlu Cemal Mübarek'in de halefi olmayacağını kaydetti. ABD Başkanı Barack Obama'nın kendisinden derhal istifa etmesini istemediğini söyleyen Mübarek, "Obama iyi bir insan ama Mısır kültürünü anlamıyor" dedi. Bu arada Christian Amanpour, Mübarek'in Dubai'ye ya da Londra'ya kaçtığı öne sürülen oğlu Cemal Mübarek'le Başkanlık Sarayı'nda karşılaştıklarını söyledi.

Ticaret bakanına seyahat yasağı

Mısır'ın eski Ticaret Bakanı Raşid Muhammed Raşid'e seyahat yasağı kondu Savahğın eski ticaret bakanının mal varlıklarını da dondurduğu belirtildi.

Ajans, savcılığın dün eski hükümetin bazı bakanlarına da seyahat yasağı koyduğunu ve mal varlıklarını dondurduğunu hatırlattı. El Cezire televizyon ayrıca dört eski bakan yardımcısının tutuklandığını duyururken, tutuklananların kimliği ve hangi bakanlıklarda çalıştıklarına ilişki bilgi vermedi.

‘Halk isterse cumhurbaşkanı olurum’

Mısır’da muhalefetin önde gelen isimlerinden biri olan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun eski Başkanı Muhammed El Baradey, Hüsnü Mübarek’in meşru iyetinin bittiğini ve artık gitmesi gerektiğini, diktatörlükten demokrasiye geçiş sürecinde rol oynaya bileceğini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamaları yerinde

TRT kanalına konuşan Baradey, diğer yandan, “Eğer Mısır halkı beni cumhurbaşkanlığına aday gösterirse bundan vazgeçecek değilim, bundan feragat edecek değilim” diye konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsi arkadaşı olduğunu ve kendisine saygı duyduğunu da belirten Baradey, Erdoğan’ın açıklamalarının gayet makul ve yerinde olduğunu kaydetti.

9 lider tutuklandı

Baradey, “Türkiye yıllar önce demokrasiye geçti, Arap halkının da geçeceğine inanıyorum” ifadesini kullandı. Bu arada Baradey, protesto hareketinin 9 genç liderinin kendisiyle görüştükten sonra tutuklandığını açıkladı.

Ürdün’de ‘Bakit istifa’ gösterisi

Ürdün'de yüzlerce kişi, Kral Abdullah tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Maruf Bakit'e karşı gösteri düzenledi. Ülkedeki en büyük muhalif grubun lideri yeni başbakana kabineyi kurması için bir şans vermek istediğini söylemesine karşın, binden fazla taraftarı ve diğer muhalifler başkent Amman'da Bakit'in istifası için gösteri düzenledi. Başbakanlık bi naşının yakınlarında ve şehir merkezinde toplanan gös terkiler, "Kahrolsun hükümet" şeklinde slogan attı.

Eylem Cephesinden 'istifa çağrısı

Fiyat artışları nedeniyle geçen hafta protestolara sahne olan Ürdün'de gösterilerin ardından Kral Abdullah, Başbakan Rifai'nin istifasını resmen kabul etmiş ve eski askeri danışma m Bakit'ten yeni kabineyi kurmasını istemişti. Güçlü aşı dinci muhalefeti Islami Eylem Cephesi ise yeni atanan başbakanın istifasını istiyor.

Saldıranlar emniyet mensubu

Mısır’da muhalefet, “Bize saldıranlar sivil gi yimli polis” sözünü kanıtlamak için çatışma sıra sında karşı gruptan ya ka ladıkları kişilerin kimlikleri ni topladı. Muhalefet, kendilerine saldıran bu gruptakilerin çoğunun sivil giyimli polis olduğunu savunmuş ancak hükümet bu iddiayı yalanlamıştı. Ancak muhalefet çatışmalar sırasında yakaladıkları karşı grup üyeleri nin kimlikleri ne el koydu. Muhalefe tin ka nıt olarak kullanmak üzere topladığı kimliklerde bu kişilerin emniyet mensu bu olduğu anlaşıldı.

'Adaylık hevesimiz yok'

Mısır'ın en büyük muhalif hareketi Müslüman Kardeşler "cumhurbaşkanlığına aday olmaya hevesli olmadıklarını" belirtti. Müslüman Kardeşler'in üyesi olan eski milletvekili Muhammed el Beltagi, "Mübarek rejiminin bitmesinin ardından müzakereye h zırız. Cumhurbaşkanlığına aday olmaya veya bir koalisyon hükümetinde görevlendirilmeye hevesli değiliz" dedi ve hükümetin örgütle "flört ettiğini" ifade etti.

Hükümetle flört

Müslüman Kardeşler'in lideri Muhammed Bedi de Cumhurbaşkanı Mübarek'in iktidardan gitmesinden sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Süleyman ile diyaloğa hazır olduklarını açıkladı. Bedi, Mübarek rejimine karşı başlayan halk isyanından sonra ilk kez yaptığı açıklamada, ayrıca geçiş dönemini idare edecek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Süleyman'a tam yetki verilmesi çağrısı yaptı. Müslüman Kardeşler Örgütü üyeleri, Mübarek karşıtı gösterilere katılıyor ancak gösterilerin organize edilmesinde herhangi bir rolleri olmadığını savunuyor.

En büyük muhalif güç

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in iktidardan gitmesinden sonra diyaloğa katılabileceğini açıklayan Müslüman Kardeşler, resmen yasaklı olsa da ülkenin en büyük muhalif gücü. Etkin bir sosyal yardım ağına sahip Müslüman Kardeşler'in Mısır'da faaliyetlerine hoşgörü gösteriliyor.

2005'teki genel seçimlerde büyük başarı gösteren ve önceki parlamentoda 88 sandalyesi bulunan hareket, iktidar partisi lehine geniş çaplı yolsuzluk yapıldığı ve şiddet uygulandığı gerekçesiyle Aralık 2010'daki seçimlerin ikinci turunu boykot kararı aldı. Hareket, özellikle camilerde aktif bulunuyor. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler