YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da kritik cuma
Mısır'da kritik cuma
26 Temmuz 2013 12:12
Darbe destekçilerini meydanlara çağıran es-Sisi demokrasi isteyen milyonlara gözdağı vermeye çalışıyor.

Savunma Bakanı es-Sisi yaptığı konuşmada, "Onurlu tüm Mısırlıları, şiddete ve teröre karşı mücadelede sorumluluğumu üstlenebilmem için cuma günü meydanlara çağırıyorum" demişti.

Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek veren ve ordunun yönetime el koymasını protesto eden gruplar ile sendikaları bünyesinde bulunduran Askeri Darbeye Karşı Demokrasi Koalisyonu ise söz konusu çağrıyı "iç savaşa açık davet" olarak nitelendirmiş, cuma günü Kahire ve Giza'da demokrasi yanlısı gösteriler düzenleneceğini duyurmuştu.

Ordudan barışçıl gösteri çağrısı

Mısır'da, Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin halka "meydanlara inme çağrısının'' ardından Mısır ordusu da Kahire'nin doğusundaki Rabiatu'l Adeviye Meydanı'ndaki göstericilere, silaha sarılmama ve barışçıl gösteri yapma çağrısında bulundu.

Askeri helikopterlerle meydana atılan bildiri broşürlerinde, "Silahlı kuvvetler, güçlü ve güvenli bir ülkenin mücadelesini veriyor. Ordu, din ve insanlık düşmanlığı yapmaz, hayatı ve özgürlüğü tehdit edici bir faaliyette bulunmaz. Sana destek olan kardeşine silah doğrultma. Hep beraber şiddete ve teröre karşı duralım" ifadesine yer verildi.

Kahire'deki Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda yaklaşık bir aydır darbe karşıtı gösteriler düzenleniyor.

6 kişi yaralandı

Bu arada, Mısır'ın Nil Deltasındaki el-Garbiyye iline bağlı el-Mahalletul Kübra kentinde darbe yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmada 6 kişi yaralandı.

Görgü tanıkları, çatışmanın Rabiatul Adeviyye meydanına trenle gitmek isteyen darbe karşıtları ile treni durdurmaya çalışan darbe yanlıları arasında meydana geldiğini, kavgada kesici alet ve sopaların kullanıldığını dile getirdi.

Darbe karşıtları, bugün "Darbeyi Düşürme Cuması" adı altında ülke genelinde 34 yerde gösteri düzenleyecek.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler