YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da korkulan oldu...
Mısır'ın başkenti Kahire'de, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yanlısı ve karşıtı gruplar arasında çatışma çıktı... İşte dün günboyu yaşananlar;
Mısır'da korkulan oldu...
03 Şubat 2011 / 07:19 Güncelleme: 03 Şubat 2011 / 07:46

Mısır'daki yabancı muhabirlerin bildirdiğine göre, Tahrir Meydanı'na gelerek protestoculara saldıran Hüsnü Mübarek yanlılarına 50 Mısır poundu (yaklaşık 14 lira) para ödendiği iddiası ortalığı karıştırdı. Göstericilere para ödendiği iddiası muhalifleri ayaklandırdı.

 İki grup arasındaki çatışmada 100'den fazla kişi yaralanırken, Mübarek taraftarlarının, muhaliflerin bulunduğu meydanı at ve develerle bastığı bildirildi. Türk televizyonları, muhalifler tarafından dövülen Mübarek yanlıları arasında ölenlerin olduğunu belirtti.  Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in Eylül'deki seçimlerde tekrar aday olmayacağını açıklaması, protestoların önünü almaya yetmedi.

 İŞTE GÜNBOYU YAŞANAN SICAK GELİŞMELER:


Mısır'ın başkenti Kahire'de Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yanlıları ile karşıt gruplar arasında çatışma çıktı. Tahrir meydanında olaylar sürüyor.

ÖLÜ SAYISI 3 OLDU

23:45 Mısır'daki protestolarda ölenlerin sayısının 3'e yükseldiği bildirildi. El Arabiye televizyonunun haberine göre, Sağlık Bakanı Ahmet Ferit, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek karşıtlarıyla yandaşları arasında Kahire'de çıkan çatışmalarda ölü sayısının 3'e çıktığını açıkladı. Bakanlık daha önceki açıklamasında ölü sayısını 1, yaralı sayısını 611 olarak vermişti.

HÜKÜMET İSTİFA ÇAĞRILARINI REDDETTİ

21:14 Mısır'da hükümet, uluslararası toplumdan gelen iktidarın değişimine yönelik çağrıları reddetti. Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüsam Zeki, uluslararası toplumdan gelen çağrıların ardından yaptığı açıklamada, "iktidar değişimini" kabul etmediklerini, çağrıların Mısır'daki durumu alevlendirmeye yönelik olduğunu ifade etti. Zeki, "ABD, İngiltere, Fransa gibi Batılı ülkelerin, hatta Türkiye'nin her durumda rol oynamaya çalışmasını, Mısır'daki gelişmelere burunlarını sokmasını görmek üzücü" diyerek, bu ülkelerin kendi işleriyle uğraşmasını istedi. "Bu ülkeleri cüretkar ve eşi benzeri olmayan biçimde Mısır halkı adına konuşmakla" suçlayan Zeki, bu durumun hükümet ve halk tarafından reddedildiğini vurguladı.

1 KİŞİ ÖLDÜ 403 KİŞİ YARALANDI

20:05: Mısır’ın başkenti Kahire’deki Tahrir meydanında Hüsnü Mübarek taraftarlarıyla muhalif göstericiler arasında yaşanan sokak çatışmalarında 1 kişinin öldüğü, 403 kişinin de yaralandığı bildirildi. Ölen kişinin, köprüden düşen bir asker olduğu belirtildi. Mısır Sağlık Bakanı Ahmed Farid, yaralıların çok büyük kısmının, fırlatılan taşlardan dolayı yara aldıklarını söyledi. Bakan Farid, yaralılar arasında kurşun yarası alan olmadığını söyledi.

18:32- Mübarek yanlıları, karşıtlarına beton bloklar fırlattı

Mısır'ın başkenti Kahire'de Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yanlılarının karşıtlarına beton bloklar fırlattığı bildirildi.
Bölgedeki AFP muhabiri, Tahrir meydanında Mübarek yanlılarının beton blokları meydanın yakınındaki binaların çatısından fırlattığını belirtti.  Bu arada El Cezire televizyonu, Tahrir meydanındaki bazı iş yerlerinden dumanların yükseldiğini bildirdi.  Televizyon, bazı kişilerin Tahrir meydanında bulunan binalardan yangın bombası attığını ve buna itfaiyenin hemen müdahale ettiğini duyurdu.  Yangın nedeniyle meydandaki bir müzede büyük hasar meydana geldiği bildirildi.

Reuters ajansının haberinde de Mübarek karşıtı ve yanlısı göstericilerin toplandığı Tahrir meydanına 4 molotofkokteyli atıldığı belirtildi.  Görgü tanıkları molotofkokteylerinin atılmasından sonra ordunun yangını söndürmek için harekete geçtiğini ifade ettiler.  Mübarek karşıtı protestoların tertipçilerinden Mustafa Naggar, molotofkokteylerinin atılmasından Mübarek yanlısı "haydutları" sorumlu tuttu.  Polisin göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği de belirtiliyor.

-BEYAZ SARAY KAYGILI-

ABD, Mısır'da göstericilere şiddet uygulanmasını kınadı.  Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, ABD'nin Mısır'daki şiddetten üzüntü duyduğunu ve şiddeti kınadığını, medyayı ve barışçı göstericileri hedef alan saldırılardan da büyük endişe duyulduğunu belirtti.  Gibbs, itidal çağrısın yinelediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley de, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da, Mısır'ın demokratik değişime doğru ilerlediği yolun barışçı olması gerektiğini belirtti.

18:19 - Ban: Barışcıl göstericilere yapılan saldırılar kabul edilemez

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mısır'da devam eden şiddet olaylarından "derin endişe" duyduğunu belirterek, barışçıl göstericilere yönelik saldırıların "kabul edilemez" olduğunu söyledi.  Ban, İngiltere'nin başkenti Londra'da, Başbakan David Cameron ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Mısır'da devam eden şiddet olaylarından derin endişe duyuyorum. Tüm tarafları bir kez daha itidale çağırıyorum" dedi.  Barışçıl göstericilere yönelik saldırıların "kabul edilemez" olduğunu belirten Ban, bu saldırıları kınadığını ifade etti.

İngiltere Başbakanı Cameron da Mısırlı yetkililerin siyasi reformları hızlandırması gerektiğini kaydederek, Kahire'deki şiddet olaylarının, hükümetin yeteri kadar hızlı hareket etmediğini ve protestocuların taleplerini karşılamadığını gösterdiğini söyledi.

Cameron ayrıca Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i uyararak, "Eğer mevcut rejim herhangi bir şekilde şiddete müsamaha ediyorsa bu kesinlikle kabul edilemez. Kahire'deki çatışmalar, ülkede en kısa zamanda ve hızlı bir şekilde siyasi reforma ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor" dedi.  Bu arada İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada, açık bir yol haritasına ve barışçıl geçiş sürecine ihtiyaç olduğu belirtildi.

18:16 - Ulusal Müze'de yangın çıktı

Tahrir Meydanı'nda toplanan kalabalık, Mısır Ulusal Müzesi'ni ateşe verdi. Müzeyi yakan grubun muhalifler mi, Mübarek yanlıları mı olduğu henüz netleşmedi.

18:11 - Mısır Müftüsü: Evlerinize dönün

Mısır Müftüsü Ali Cuma, protestocu gruptan ' Mısır'ın fitne ateşinden korunması için gösterilere son vermelerini istedi ve 'evlerinize dönün' çağrısında bulundu

18:04 - Taraflar birbirine molotof kokteyli ile saldırıyor

Tahrir Meydanında birbiri ile taş ve sopa kullanarak çatışan göstericilerin birbirlerine molotof kokteyli atıyor.

18:00 - Erdoğan Katar Emiri ile görüştü

Başbakan Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani ile telefonda görüştü.

17:54 - Davutoğlu, Katar'a gidiyor; gündem Mısır

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yarın Katar'a gidiyor. Görüşmelerde Mısır'da yaşanan karışıklıklar ve halk ayaklanması ele alınacak.

17:50 - Göz yaşartıcı bomba ile müdahale

Göstericileri dağıtmak için Tahrir Meydanı'nda göz yaşartıcı bomba atılıyor.

17:29 - Baradey: Ordu, halkı korumak için müdahale etmeli


Mısır'da muhalif isimlerden Muhammed el Baradey, başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda çıkan çatışmalara askerlerin müdahale etmesini istedi. Ordunun artık tarafsız kalamayacağını belirten Baradey, ölümlere mani olmasını istedi.

17:28 - Askeri araçlar giriş yaptı

Gösterilerin devam ettiği Tahrir Meydanı'na bazı askeri araçlar giriş yaptı.

17:22 - Cameron: Hükümetin şiddeti desteklemesi kabul edilemez


İngiltere Başbakan David Cameron, Mısır hükümetinin şiddeti desteklemesinin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini söyledi.

17:15 - El Cezire: Çok sayıda yaralı ve ölü var


El Cezire televizyonu çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu açıkladı

17:12 - Davutoğlu: Halk daha çok özgürlük ve demokrasi istiyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır halkının daha çok özgürlük ve demokrasi talebinde bulunduğunu söyledi.

17:09 - Gözaltıları endişeyle izliyoruz


ABD Dışişleri Bakanlığı: Mısır'daki olayları izleyen medya mensuplarına yönelik gözaltı ve saldırıları endişe ile izliyoruz.

17:07 - Polisler otobüslerle meydana geliyor

New York Times muhabiri: Mübarek'in polisleri otobüslerle Tahrir Meydanına ilerliyor.

17:04 - Protestocular, Mübarek yanlılarını püskürttü

Tahrir Meydanı'nda gösterilerini sürdüren Protestocular, Mübarek yanlılarını alandan çıkarmak için harekete geçti. Çatılara çıkan göstericiler, Mübarek yanlılarını taş yağmuruna tutuyor.

17:02 - Ordu: Ateş açmadık


Mısır Ordusu, uyarı için ateş açtıkları yönündeki haberleri yalanladı. Canlı yayına yansıyan silah seslerinin ne olduğu ise net olarak ortaya konamadı.

17:00 - Reform çağrısını reddettiler

Mısır Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Avrupa Birliği'nin reform çağrısını reddettiğini açıkladı. Bakanlık, çağrıların 'iç işlerine müdahale' olduğunu belirtti.

16:57: BM: Endişeliyiz

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, 'Barışçıl göstericilere saldırı kabul edilemez. Mısır'daki yaşanan olaylardan kaygılıyız' dedi.

16:55 - Tahrir meydanına barikatlar kuruldu

Tahrir meydanına barikatlarla ayrıldı, çatışmalar aralıksız sürüyor.

16:53 - Dumanlar yükseliyor

Tahrir Meydanın'da süren çatışmalar ara sokaklara da taştı. Binalardan dumanlar yükseliyor.

16:37 - Baradey: Sorumlu hükümettir

Mısırlı muhalif Muhammed El Baradey, 'Yaşanan kanlı gösterilerin sorumlusu hükümettir.' dedi.

16:32 - Gösteriler ülke geneline yayılıyor

Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda süren gösteri ve çatışmalar ülke geneline yayılıyor. İskenderiye ve Süveyş'te de gösteriler büyüyor. İskenderiye kentinde de çatışmaların başladığı belirtiliyor.

16:28 - Ordu uyarı ateşi açtı


Mısır'da Hüsnü Mübarek taraftarları ile muhalif göstericiler arasında çıkan sokak savaşını dağıtmak için, askerlerin olayların yaşandığı Tahrir Meydanı'nda havaya ateş açtığı bildirildi.

16:26 - Olayları serbest bırakılan mahkumlar mı alevlendirdi?

Mısır'daki halk ayaklanmasının, hapishanelerden serbest bırakılan mahkumların ve sivil polislerin göstericilere saldırması üzerine silahlı ve taşlı sopalı çatışmaya dönüştüğü iddia ediliyor.

16:24 - Hükümet istifa çağrılarını reddetti

Mısır'da hükümet, uluslararası toplumdan gelen iktidarın değişimine yönelik çağrıları reddetti. Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüsam Zeki, uluslararası toplumdan gelen çağrıların ardından yaptığı açıklamada, ''iktidar değişimini'' kabul etmediklerini bildirdi.

16:15 - Meydana giriş çıkışlar engelleniyor

Tahrir Meydanı'na giriş çıkışların engellenmesi sebebi ile yaralılar hastaneye ulaştırılamıyor.

16-08 - El Cezire: Çatışmalarda ölener var

El-Cezire televizyonu muhabiri, çatışmalarda ölenler olduğu bildirdi.

16:07 - Tahrir Meydanın'nda silah sesleri

Tahrir Meydanın'nda yaşanan taşlı sopalı çatışmada bir adım öteye geçildi. Meydan'dan silah sesleri duyuldu. Göstericilerin üzerinden kılıç, kama ve palar çıktığı alınan bilgiler arasında.

16:02 - Ordu: Mübarek yanlıları çekilmezse müdahale edeceğiz

Mısır Ordusu, Mübarek yanlılarının Tahrir Meyda'nından çekilmemesi halinde 'kararlı' bir şekilde müdahale edeceğiz uyarısında bulundu.

15:59 - İki grup çatıştı 100'den fazla yaralı var

Sıcak anların yaşandığı Tahrir Meydanında 100'den fazla yaralı olduğu bildiriliyor.

Kahire'nin merkezindeki Tahrir meydanında iki tarafın birbirine sopalarla saldırdıklarını belirten görgü tanıkları, çatışmada bazı kişilerin başlarından yaralandığını kaydetti.

Mübarek yanlılarının ilk kez kalabalık şekilde sokaklara döküldüğü, Tahrir Meydanı'nda hükümet karşıtı protestoculardan oluşan insan zincirini kırdıkları belirtildi.

 


EL CEZİRE:"ÇATIŞMALARDA ÖLÜ VE YÜZLERCE YARALI VAR"


Mısır'da Eylüle kadar görevinde kalacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmalarda ölenler olduğu bildirildi. El Cezire televizyonundaki haberde, başkent Kahire'deki Tahrir Meydanında, Mübarek yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmalarda yüzlerce yaralının olduğu da belirtildi.

Gösterilerin 9'uncu gününde Mübarek'in istifasını isteyen eylemciler, protestoların merkez üssü Tahrir Meydanı'nda toplanmaya başlarken, Mübarek taraftarlarının da Mustafa Mahmut Meydanı'nda bir araya geldiği bildirildi. Kısa süre sonra Mübarek taraftarlarının Tahrir Meydanı'na yürüdüğü ve iki grup arasında çatışma çıktığı ifade edildi.  Associated Press ajansı, Mübarek taraftarlarıyla muhaliflerin birbirlerine sopalarla vurduğunu, karşılıklı olarak taşlar atıldığını, çatışmada bazı kişilerin başından yaralandığını belirtti.  El Cezire, ordunun çatışmalara müdahale edeceği yönünde bir işaret olmadığını ancak tankların Mübarek yanlılarını durdurmaya çalıştığını bildirdi.
 


"SİVİL GİYİMLİ GİZLİ POLİS"


Bir görgü tanığı AFP’ye yaptığı açıklamada “Mübarek yanlısı Ulusal Demokrat Parti üyeleri ve sivil giyimli gizli polisler, ayaklanmaları sona erdirmek için meydanı istila etti” dedi.

Üç muhalif grubun yaptığı ortak açıklamada da “Sivil giyimli güvenlik güçleri ve bir grup eşkıya Tahrir Meydanı’na hücum etti” denildi.  El Cezire, olaylarda 100'den fazla kişinin yaralandığını bildirdi.
 


AT VE DEVELERLE SALDIRDILAR


Uluslararası haber ajansları, Mübarek taraftarlarının Tahrir Meydanı'ndaki muhaliflerin üstüne at ve develerle saldırdığını bildirdi. Eli kırbaçlı bu kişilerin daha sonra meydandaki göstericiler tarafından at ve develerden indirilerek, dövüldüğü belirtildi. El Cezire, meydandaki Mübarek karşıtlarına saldıranların, sivil polis olduğunu bildirdi.

Mısır'ın İskenderiye kentinde de dün gece Mübarek taraftarlarıyla muhalifler arasında çatışma çıkmış, birbirlerine taş ve sopalarla saldıran tarafların arasına ordu birlikleri girmesine rağmen olayda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Öte yandan Mısır'daki internet erişiminin de günler süren karartmanın ardından bugün yeniden normale döndüğü bildirildi. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, TSİ 15:00'den TSİ 08:00'e kadar olan sokağa çıkma yasağının da bugünden itibaren TSİ 17:00'den TSİ 07:00'ye çekildiği ifade edildi.

MUHALEFET ORDUYA KARŞI GELDİ


Daha önce yaptığı açıklamalarda, protestoculara karşı şiddet uygulamayacağını ve halkın “meşru taleplerini” anlayışla karşıladığını bildiren ordudan bugün yeni bir açıklama daha geldi.

Devlet televizyonuna konuşan ordu sözcüsü, protestoculara sokakları terk etmesi çağrısında bulunurken, "Mesajınız ulaştı. Talepleriniz anlaşıldı. Şimdi Mısır'a normal hayatı geri getirecek olan sizlersiniz" dedi.

Ancak muhalif grupların oluşturduğu koalisyon, Mübarek istifa edene kadar protesto gösterilerine devam edeceklerini açıkladı.  Reuters'ın haberine göre, koalisyondan yapılan ortak açıklamayı okuyan Mustafa Naggar, "Muhalefet güçleri, sadece Mübarek'in istifa etmesi halinde, Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman'la görüşecektir" dedi.

Aralarında Müslüman Kardeşler ve Muhammed El Baradey önderliğindeki Değişim İçin Ulusal Birlik'in de bulunduğu koalisyondan yapılan açıklamada, "İnsanlara Tahrir Meydanı'ndaki protestolara devam etmeleri için çağrıda bulunuyoruz ve herkesi Veda Cuması'na katılmaya davet ediyoruz" denildi.  Müslüman Kardeşler'den sonra 6 Nisan Gençlik Hareketi de hükümetle görüşmeyeceklerini açıkladı.

BARADEY: KAN GÖLÜNE DÖNMESİNDEN KORKUYORUM

Son olaylardan sonra Mısır yönetimini "panik halinde yeni taktikler" uygulamakla suçlayan muhalefet lideri Baradey, yaşananların mevcut yönetimin cani yönetim tarzını yine cani davranışlarla desteklediğini gösteren son gelişmeler dedi.

"Ortalığın kan gölüne çevrilmesinden korkuyorum" Baradei diyen Baradei, Mübarek temsilcilerini de 'bir grup eşkıya' olara tanımladı.

ABD'DEN BASKI


Amerikan Dışişleri Bakanlığı, dün Mısır’da yakından tanınan ve saygı gösterilen eski Kahire Büyükelçisi Frank Wisner’i bu ülkeye yollamış, Wisner özel olarak görüştüğü Mübarek’e “Başkan olarak sonunuz geldi. Düzenli bir geçişe hazır olun” mesajını iletmişti.

ABD Başkanı Barack Obama da ulusa seslenen Mübarek’le yaklaşık 30 dakika telefonda görüştü. Daha sonra basına konuşan Obama, Mübarek’in “mevcut durumun sürdürülemez olduğunu kabul ettiğini,” şu anda cevapsız kalan birçok soruya Mısır halkının en kısa zamanda yanıt bulacağına inandığını ve “hemen şimdi başlaması gereken değişimin ülkeyi barışçıl bir geçişe ve adil seçimlere” götürmesi gerektiğini söyledi.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER, MÜBAREK'İ EYLÜL'E KADAR BİLE İSTEMİYOR

Mısır'da Müslüman Kardeşler, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in Eylüle kadar kalmasını kabul etmediklerini açıkladı. Müslüman Kardeşler, yazılı bir açıklama yaparak, Mübarek'in dün akşam yaptığı konuşmada, 'yeniden aday olmayacağını ancak Eylüle kadar görevinin başında olduğunu' söylediğini belirterek, "bunun reddedildiğini" duyurdu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler