YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da kanlı gün
Mısır'da çıkan çatışmalarda ölü sayısı 5'e, yaralı sayısı 446'ya yükseldi
Mısır'da kanlı gün
06 Aralık 2012 / 09:09 Güncelleme: 06 Aralık 2012 / 09:14

Mısır'ın başkenti Kahire'de Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısının 5'e yükseldiği bildirildi.

Mısır Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde çıkan çatışmalarda yaralı sayısının ise 446'ya çıktığı kaydedildi.

Mursi'nin aldığı son kararları ve referanduma sunulacak anayasa taslağını eleştiren muhalefet, protesto gösterilerini önceki gün Cumhurbaşkanlığı Sarayının önüne taşıdı. Mursi'nin kararlarını savunan guruplar ise dün aynı bölgeye gelerek Cumhurbaşkanı Mursi'nin kararlarına destek gösterisi düzenledi. Guruplar arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişi yaralandı, akşam saatlerinde azalan çatışmalar ise gece tekrar canlandı.

Güvenlik kaynakları, çıkan çatışmalarda 4 kişinin gerçek mermiyle vurulma sonucu, 1 kişinin ise göğsüne isabet eden havai fişek sebebiyle öldüğünü, yaralananlar arasında 35 güvenlik görevlisinin bulunduğunu aktardı.

Müslüman Kardeşler teşkilatından yapılan açıklamada ise hayatını kaybeden göstericilerin Mursi destekçileri olduğu, saldırıyı 'baltacı' olarak bilinen gurupların gerçekleştirdiği ileri sürüldü. 

Muhalefet, Mursi destekçilerini aynı bölgede gösteri yaparak çatışmaya sebep olmakla suçlarken, Mursi'nin destekçileri, göstericilerin bir kısmını 'devrim karşıtı' olmak ve referandumu engellemekle suçluyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise çatışmaların başlamasına neden olan göstericilerden 32 kişinin tutuklandığı, olaylarla ilgili soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde sabah saatlerinde çatışmaların durduğu, Mursi'yi destekleyen göstericilerin büyük bir kısmının cemaat halinde sabah namazı kıldığı belirtildi.


Müslüman Kardeşler:''Cumhurbaşkanlığı önünde protesto yasaklansın''

Bu arada Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Sözcüsü Mahmud Gazlan, çatışmaların, her iki tarafın da protesto gösterilerini başka alanlara taşıması yoluyla engellenebileceğini söyledi.

Sözcü Gazlan, ''İhvan'ın gösterilerden çekilmesi isteniyorsa diğer taraftakiler de çekilsin. Cumhurbaşkanlığı Sarayının sembolik bir değeri var. Protesto gösterileri başka yerde yapılsın, burada yasaklansın'' diye konuştu.

Öte yandan Müslüman Kardeşler teşkilatı liderlerinden Subhi Salih'in İskenderiye'de muhaliflerin saldırısına uğradığı, saldırıda darp edilen Salih'in aracının tahrip edildiği bildirildi.

Mursi karşıtı göstericiler dün akşam Müslüman Kardeşler ve Hürriyet ve Adalet Partisi'ne ait 2 binayı ateşe vermişti.


AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler