YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da insan hakları ihlalleri  ​
Mısır'da insan hakları ihlalleri ​
16 Ocak 2016 03:21
Mısır'da "zorla kaybedildikleri" gerekçesiyle İçişleri Bakanlığına haklarında şikayette bulunulan 191 kişiden 99'unun tutuklandığı, 15'inin serbest bırakıldığı bildirildi.

Mısır İnsan Hakları Ulusal Konseyi Başkanı Muhammed Faik yaptığı yazılı açıklamada, zorla kaybedilme davalarını çok önemsediklerini ve 191 kişinin akıbetinin ne olduğu konusunda bilgi almak için Bakanlıkla görüşmelerde bulunduklarını ifade etti.

Görüşmeler sonrasında İçişleri Bakanlığından, 191 kişiden 99'unun tutuklandığı, 15'inin serbest bırakıldığı ve 4'ünün kaçtığı yönünde bilgi aldıklarını kaydeden Faik, şikayette bulunanlarla iletişime geçmeleri sonucunda 3 kişinin daha durumuyla ilgili bilgi edindiklerini belirtti.

Faik, diğer 70 kişinin akıbetinin öğrenilmesi için çalışmaların Bakanlıkla birlikte sürdürüldüğünü vurguladı.

Yerli ve uluslararası insan hakları kuruluşların hazırladığı raporlar, Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırıldığı 3 Temmuz 2013'ten bu yana zorla kaybedilme vakalarında artış yaşandığını ortaya koyuyor. Emniyet kurumları ise hapishanelerde siyasi tutuklu ya da zorla kaybedilen kişi bulunmadığını savunuyor. 

"Zorla kaybedilme" terimi hukukta, kişilerin, devlet adına görev yapan veya devletin yetkilendirmesi, desteği ve bilgisiyle hareket eden kişiler veya gruplar tarafından tutuklanması, gözaltına alınması, kaçırılması veya başka herhangi bir biçimde özgürlüklerinden yoksun bırakılması; ardından söz konusu kişilerin kendi fiillerini reddetmeleri veya kaybolan kişinin nerede ve ne durumda olduğunu gizlemeleri ve sonuçta kayıp kişinin hukukun koruması dışında kalması durumunu anlatmak amacıyla kullanılıyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler