YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da gösteri yasası protestosu: 1 ölü, 3 yaralı
Mısır'da gösteri yasası protestosu: 1 ölü, 3 yaralı
29 Kasım 2013 08:44
Kahire Üniversitesi öğrencilerinin yeni gösteri yasasına karşı düzenlediği protestolarda 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Muhammed Rıza, gösteri sırasında öğrencilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

Mısır televizyonu Rıza'nın, izinsiz gösteri sırasında öğrenciler ile polis arasında üniversite kampüsü dışında çıkan çatışmada hayatını kaybettiğini belirtirken, nasıl öldüğü konusunda bilgi vermedi.

Darbeye Karşı Öğrenciler Hareketi'nin resmi sayfasından yapılan açıklamada, polis tarafından av tüfeğiyle açılan ateş sonucunda Mühendislik Fakültesi Öğrencisi Rıza'nın hayatını kaybettiği, başka bir öğrencinin de boynundan ağır yaralandığı savunuldu.

Tıbbi kaynaklar ise hayatını kaybeden Rıza'nın yanı sıra 3 öğrencinin yaralandığını ifade etti.

Bu arada, Başbakan Yardımcısı ve Yüksek Eğitim Bakanı Husam İsa, yaptığı basın açıklamasında, hayatını kaybeden öğrencinin, her kim olursa olsun katilinin adalete teslim edileceğini dile getirdi.

İsa, görüştüğü İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in kendisine polisin üniversite kampüsüne girmediğini ve Kahire Üniversitesi önündeki subayların hiçbirinde av tüfeğinin bulunmadığını, olaylarda sadece göz yaşartıcı gaz bombası ile plastik mermi kullanıldığını söylediğini bildirdi.

Bakan İsa, "Orada iki ihtimal var, öğrenci ya Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) tarafından ya da polis tarafından öldürülmüştür. Bunu da savcılık tespit edecektir" dedi.

Kahire Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hani el-Huseyni de yaptığı açıklamada, Bakan İsa'ya daha önce, polisin üniversite kampüsündeki öğrencilere göz yaşartıcı gaz bombası attığını ve av tüfeğiyle ateş ettiğini bildirdiğini söyledi.

Huseyni, polis güçlerinin öğrencilere göz yaşartıcı gaz bombası attığı ve av tüfeğiyle ateş ettiği sırada kendisinin de öğrencilerin arasında bulunduğunu, polisin silahlarıyla üniversite kapısının dışından kampüs içindeki öğrencileri hedef aldığını savundu.

Mühendislik fakültesinde hayatını kaybeden öğrencinin cesedini gördüğünü ve onun yanı sıra gözünden ve boynundan ağır yaralı 3 öğrencinin bulunduğunu kaydeden Huseyni, Kahire Üniversitesi idari güvenlik yetkililerinin, öğrencilerin üniversite kampüsünün dışında değil kampüs içinde yaralandığını söylediğini aktardı.

Öte yandan Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğrenci Birliği'nden yapılan açıklamada, birinci dönem sınavlarının iptal edilmesine neden olacak olsa bile fakültede eğitimin ve her türlü etkinliğin ikinci bir emre kadar askıya alındığı, ayrıca diğer fakültelerde de eğitimin askıya alınmasının sağlanması için diğer öğrenci birlikleriyle irtibata geçileceği duyuruldu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler