YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da Erdoğan sevgisi
Mısır'da Erdoğan sevgisi
03 Ağustos 2013 21:50
Meydanlarda darbeye karşı direnişlerini sürdüren Mısır halkı, kendilerine verdiği destekten dolayı Türkiye'ye ve Başbakan Erdoğan'a övgü pankartlarını ellerinden bırakmıyor.

Mısır'da 3 Temmuz'da gerçekleştirilen askeri darbeyle ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden uzaklaştırılması, milyonlarca insan tarafından protesto ediliyor.

Başkent Kahire'nin Rabiatül Adeviyye ve Nahda meydanlarında bir aydan uzun süredir oturma eylemlerini sürdüren darbe karşıtları, Türk halkının ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği desteğe teşekkürü de ihmal etmiyor. Cuntaya inat, Erdoğan'a övgüler yağdıran Mısırlılar, meydanı posterlerle donatarak, Türkiye lehine sloganlar atıyor. Yetkililerin, meydanların bir an önce boşaltılması uyarısından sonra sokağa çıkanların sayısında artış gözlenirken, Rabiatül Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki oturma eylemlerini sürdüren darbe karşıtları, muhtemel bir baskına kendi imkanlarıyla hazırlanıyor. Kadınlar plastik şişelerden gaz maskesi yaparken, oluşturulan sahra hastanesi de kısıtlı olanaklara rağmen hizmete açık tutuluyor.

Gaz bombalı müdahale

İnsan Hakları İzleme Örgütü, göstericilerin şiddet kullanılarak dağıtılmasının yeni bir kan banyosuna neden olacağı konusunda Mısırlı yetkilileri uyardı. Örgütün açıklamasında barışçıl yöntemlere başvurulması gerektiği vurgulandı. Mısır İçişleri Bakanlığı ise eylemcilere karşı şiddet ve silahın kullanılmayacağını kaydetti. Yapılan açıklamaya göre, alanların çevresi tamamen kuşatılarak girişlere izin verilmeyecek, sadece çıkışlara müsaade edilecek. Ancak bu açıklamaya rağmen dün 6 Ekim Köprüsü yakınındaki Serbest Medya Bölgesi önünde toplanan darbe karşıtlarına müdahale eden polis, gaz bombası kullandı. Müdahale sonrası çok sayıda göstericinin boğulma tehlikesi geçirdiği belirtildi. Olaylarda 10 kişi yaralanırken, 31 gösterici gözaltına alındı. Öte yandan birçok ülkede olduğu gibi Irak'ta da binlerce kişi Mısır'da yaşanan darbeyi protesto etti. Felluce kentinde "Halk Mısır'daki meşru anayasayı destekliyor" pankartları taşındı.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler