YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da darbeciler, halka gerçek mermiyle müdahale etti!
Mısır'da güvenlik güçleri darbe karşıtı göstericilere gerçek mermilerle müdahale etti. Olaylarda 3 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.
Mısır'da darbeciler, halka gerçek mermiyle müdahale etti!
06 Ekim 2013 / 16:40 Güncelleme: 06 Ekim 2013 / 16:46

Mısır'ın İsrail'e karşı kazandığı "6 Ekim Zaferi"nin 40. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen darbe karşıtı geniş çaplı gösteriler devam ediyor.

Ülke genelinde çeşitli meydanlarda toplanan göstericiler, Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak'ın yaptığı "Kahire Devrimin Başkenti" adı altında geniş çaplı eylemlere başladı.

Göstericiler, "Rabia işareti" yaparak, askeri darbenin sona ermesini talep eden pankartlar ve 1973 yılında İsrail karşısında elde edilen zaferde yer alan ordu komutanlarının fotoğraflarını taşıyarak yürüyüş yaptı.

Ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden uzaklaştırıldığı darbe ve Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi aleyhinde sloganlar atan göstericiler, bir çok kentte eylemlerini sürdürüyor.

Güvenlik güçleri, başkent Kahire'nin batısındaki Giza kentinde, 6 Ekim, El-Mühendisin ve El-Umraniye gibi bölgelerde yürüyüşe devam eden göstericilerin Tahrir Meydanı'na gitmesini engellemek için ana caddeler ve bölgeyi Kahire'ye bağlayan köprülerde dikenli tellerle güvenlik kordonu oluşturduğu görüldü.

"Darbe karşıtı 10 öğrenci gözaltına alındı"

Beni Suveyf ve Asvan kentlerinde de darbe karşıtı öğrenciler oturma eylemi yaptı. Asvan'da gruba müdahale eden güvenlik güçleri, 10 öğrenciyi gözaltına aldı.

Bu öğrencilerden birinin darbe destekçisi Temerrüd (İsyan) hareketinin üyesi olduğu fakat arkadaşlarına müdahaleye karşı çıktığı için gözaltına alındığı iddia edildi.

Gerçek mermiyle müdahale

El-Minya ilinin Delga bölgesinde de darbe karşıtı gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu en az 3 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıkları, Delga'da darbe karşıtı yürüyüş başlatan grubun, güvenlik güçlerinin konuşlandığı bir bölgeden geçişi sırasında taraflar arasında gerilim çıktığını ve güvenlik görevlilerinin göstericilere gerçek mermilerle müdahale ettiğini belirtti. Çıkan olaylar sonucunda en az 3 göstericinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin de yaralandığı öğrenildi. Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) resmi internet sitesinde de Delga'daki gösterilerde en az 3 kişinin öldüğü belirtildi.

"Ajan olarak nitelendirilecekler"

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Ahmed Muslimani, resmi haber ajansında yaptığı açıklamada, "6 Ekim'de" ordu karşıtı gösteri yapanların "dış güçlerin ajanı" olarak nitelendirileceklerini belirtti.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak, Mısır'ın 1973'te İsrail'e karşı kazandığı "6 Ekim Zaferi" kutlamaları çerçevesinde ülke genelinde "Kahire Devrimin Başkenti" adı altında darbe karşıtı gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu. Buna karşın, Mısır yönetimi ve darbe sürecinin önemli aktörlerinden Temerrüd (İsyan) hareketi, Mısırlıları, orduya destek vermek için meydanlara çıkmaya çağırmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler