YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da darbe karşıtlarının yargılanması
Mısır'da darbe karşıtlarının yargılanması
01 Ekim 2014 00:01
Mısır'da darbe karşıtı 24 kişiye 2 ila 3 yıl arasında hapis cezası verildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, başkent Kahire'deki Kasru'n Nil Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada 19 Kasım 2011'de, devrik lider Hüsnü Mübarek'ten sonra yönetimi devralan Askeri Konsey'in yetkilerini sivil yönetime bırakması için başlatılan gösterilerde yaşanan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği olayların yıl dönümünde düzenlenen eylemlerde gözaltına alınan ve gıyaben yargılanan 15 kişi, üçer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıkların, "izinsiz gösteri yapma ve arbede çıkarmakla"  suçlandığı ifade edildi.     

Aynı mahkeme, Ocak 2013'de Talat Harp Meydanı'nda düzenlenen darbe karşıtı gösterilerde, "şiddet olaylarına karışmak, izinsiz gösteri düzenlemek" suçlamasıyla gözaltına alınan 9 kişinin, ikişer yıl hapsine hükmetti.

Minya Ceza Mahkemesi, bugün 18 darbe karşıtını onsekizer yıl hapis ile onsekizer bin dolar para cezasına, Kahire Ceza Mahkemesi de 63 kişiyi onbeşer yıl, 5 kişiyi de onar yıl hapis ile 2 bin 860 dolar para cezasına çarptırmıştı.

Mısır'da, Temmuz 2013'te ordunun yönetime el koymasının ardından gözaltı ve tutuklamalara maruz kalan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyelerinin de aralarında bulunduğu darbe karşıtı binlerce kişi çeşitli suçlamalarla yargılanıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler