YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da darbe karşıtı öğrencilere ceza
Mısır'da darbe karşıtı öğrencilere ceza
28 Ekim 2014 14:11
"Gösteri yapmak" ve "arbede çıkarmak" suçlamalarıyla son 3 günde üniversiteyle ilişiği kesilen ve uzaklaştırma cezası alan öğrencilerin sayısı 18'e ulaştı

Mısır'da "gösteri yapmak" ve "arbede çıkarmak" suçlamalarıyla son 3 günde üniversiteyle ilişiği kesilen ve uzaklaştırma cezası alan öğrencilerin sayısının 18'e yükseldiği bildirildi

Minya Üniversitesi'nin geçici rektörlüğünü yapan Cemal Ebu'l Mecd yaptığı basın açıklamasında, okul idaresinin, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) mensup 6 öğrencinin 3 hafta üniversiteden uzaklaştırılması yönünde karar aldığını belirtti.

Ebu'l Mecd, üniversitenin hukuk işleri bölümünün gösterilere katılan öğrencileri sorguya çektikten sonra böyle bir karar aldığını ifade etti.

"Cezalar, öğrencileri korkutamayacak"

Öğrencilerin üniversitelerden uzaklaştırılması ve ilişiklerinin kesilme kararlarını AA muhabirine değerlendiren Darbe Karşıtı Öğrenci Hareketi Sözcüsü Abdurrahman Safvan, "Barışçıl çerçevede gösteri düzenlemelerine rağmen burada öğrencilere ciddi saldırı söz konusu. Öğrencilere baskılar, ölüm, uzaklaştırma ve gözaltı şeklinde sürüyor. Uzaklaştırma ve ilişiğin kesilmesi gibi cezalar, öğrencileri korkutamayacak. Baskının hakim olmadığı özgür bir üniversite hepsinin hakkı" dedi.

İskenderiye Üniversitesi, dün "arbedeye karıştıkları ve eğitim sürecini aksattıkları okul kameralarıyla tespit edilen 7 öğrencinin" üniversiteyle ilişiğinin kesilmesi yönünde karar aldığını açıklamıştı.

Ezher Üniversitesi de okulda gösteri yapan 5 öğrencinin üniversiteyle ilişiğinin kesilmesi kararını 2 gün önce onaylamıştı.

Mısır'da yeni akademik takvimin başlamasının ardından gösteriler düzenleyen darbe karşıtı öğrenciler ile güvenlik güçleri arasında sık sık arbede yaşanıyor. Çıkan olaylarda başından yaralanan bir genç hayatını kaybetmiş, çok sayıda öğrenci de gözaltına alınmıştı.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler