YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da darbe karşıtı gösteri çağrısı
Mısır'da darbe karşıtı gösteri çağrısı
29 Ağustos 2013 10:49
Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı ve Hürriyet ve Adalet Partisi ülke genelinde gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Mısır güvenlik güçlerinin Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında darbe karşıtlarına yönelik kanlı müdahalesinin ardından ilk kez bir video kaydıyla Mısır halkına seslenen Aryan şunları söyledi:

"Tüm dünyaya 25 Ocak devriminin özgürlük, toplumsal adalet ve insan onuru hedeflerine barışçıl gösterilerle ulaşabileceğimizi ispatlamak için randevunuz cuma günüdür. Yürüyüş ve gösterilerinize devam edin. Biliniz ki biz Allah'a yardım ettiğimizde Allah da bize yardım etmeyi vadetmiştir."

Mısır güvenlik güçleri tarafından aranan İhvan yetkilileri arasında bulunan Aryan, El-Cezire televizyonunda yayınlanan konuşmasında, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin iktidardan uzaklaştırıldığı darbeyi "faşist ve kanlı" sözleriyle nitelendirirken, askeri müdahalenin, halkın 25 Ocak devrimi için yaptığı her şeyi yok ettiğini söyledi.

"Köylerde, kasabalarda ve şehirlerde yürüyüş ve gösterilere katılarak dik duran, geri çekilmeyen ve direnen" Mısır halkına yönelik takdirlerini ifade eden Aryan, çocuğunu, eşini ve kardeşini kaybetmesine ve gözaltına alınmasına rağmen gösterilere katılmakta ısrar eden Mısır kadınının tutumundan da övgüyle söz etti.

Darbe yönetiminin askeri müdahaleye karşı çıkanlara yönelik müdahaleyi "teröre karşı savaş" olarak nitelendirmesini de eleştiren Aryan, şunları kaydetti:

"Terörle savaş diye isimlendirilen şey hayali bir savaştır ve öncülüğünü Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur ve Başbakan Hazım el-Biblavi yapmaktadır. Bunların hepsi, tüm dünyanın, 'terörle savaş' diye adlandırılan şeyden ve askeri darbelerden kurtulduğunu, zamanın geriye doğru gitmeyeceğini unuttular. Toplumsal olaylara güvenlik açısından yaklaşmanın başarısız bir yöntem olduğu ve halkın iradesini değiştiremeyeceği ispatlanmıştır. Ne kadar uzun zaman geçerse geçsin, başlayan sivil isyan, devam eden devrim, Rabiatul Adeviyye ve Nahda'dan tüm Mısır meydanlarına yayılarak özgür hayat ve onurlu yaşam umutlarımızı geçekleştirme gücüne sahiptir."

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler