YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da darbe karşıtı 2 kişi gözaltında
Mısır'da darbe karşıtı 2 kişi gözaltında
30 Aralık 2015 04:18
Mısır'da 25 Ocak halk devriminin önemli aktörleri arasında yer alan 6 Nisan Hareketi'nin lider kadrosundan iki kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

6 Nisan Hareketi üyesi Amr İmam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, polislerin başkent Kahire'de hareketin lider kadrosundan Muhammed Fayyad ile Şerif Diyab'ı herhangi bir gerekçe sunmadan gözaltına aldığını söyledi.

Hareket mensuplarına yönelik gözaltı operasyonlarının ocak devriminin yıl dönümünün yaklaşmasıyla bağlantılı olduğunu savunan İmam, "Mısır yönetimi sonunun yaklaştığını iyi biliyor ve gençlerin kendisine karşı ayaklanmasından çekiniyor. Ayaklanmanın, güvenlik darbeleriyle önüne geçmeye çalışıyor" dedi. 

6 Nisan Hareketi'ne 28 Nisan 2015'te yasaklama kararı verilmiş, dün de mensuplarından 6 aktivist 15 gün ihtiyati hapis cezası almıştı. 

Ülkede seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren askeri darbeye zemin hazırlayan "30 Haziran gösterileri"nin en büyük destekçilerinden olan hareket, daha sonra darbe yönetimi ile de ters düşmüştü.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler